1.900 yıldır insanlardan saklanan dört Roma kılıcı gün ışığına çıkartıldı

featured
service

İsrail Eski Eserler Yönetimi geçtiğimiz hafta, Meyyit Deniz’in batı yakasındaki Ein Gedi Tabiat Müdafaa Alanı’ndaki bir mağarada saklanan 1.900 yıllık dört Roma kılıcının ve bir sütunun keşfedildiğini duyurdu.

Bulguları inceleyen araştırmacılar, Roma kılıçlarının muhtemelen Yahudiyeli isyancılar tarafından savaş ganimeti olarak saklandığına inanıyor. Bir yetkilinin açıklamasına nazaran, saklandıkları küçük mağara, parkın kuzey tarafındaki kayalıkların izole ve erişilemez bir kısmında yüksekte yer alıyor. Açıklamada, 50 yıl evvel birebir mağarada üzerinde eski İbranice, kısmen mürekkeple yazılmış bir yazıt bulunan bir sarkıt da bulunduğu belirtiliyor.

Ariel Üniversitesi arkeoloğu Asaf Gayer, Kudüs İbrani Üniversitesi jeologu Boaz Langford ve yetkili fotoğrafçı Shai Halevi, sarkıtı görüntülemek için kısa bir mühlet evvel mağarayı tekrar ziyaret etti. Lakin mağarayı ziyaretleri sırasında Gayer, bir yarığa sıkışmış bir pilum (uzun bir cirit) buldu. Araştırma takımı, daha detaylı bir incelemenin akabinde, çatlağın yanındaki girintide işlenmiş tahta modüllerinin (kılıç kınlarının parçaları) bulunduğu sonucuna vardı.

Bunu mağaranın kapsamlı bir incelemesi izledi ve dört Roma kılıcı ortaya çıktı. Açıklamaya nazaran demir kılıçlar fevkalâde derecede yeterli korunmuştu ve bunlardan üçü hala tahta kınlarının içinde yer alıyordu. Kılıçlardan üçü 60 ve 65 santimetre ortasında ve biri yaklaşık 45 cm uzunluğundaydı.

hxoo9cgb zQMs

Judean Desert Survey Project’in (Yahudiyeli Çöl Araştırması Projesi) yöneticisi Eitan Klein, yapılan açıklamada “Kılıçların ve pilumun ‘En Gedi’nin kuzeyindeki izole mağarada derin çatlaklarda saklanması, silahların Romalı askerlerden yahut savaş alanından ganimet olarak alındığına ve Yahudiyeli isyancılar tarafından tekrar kullanılmak üzere bilerek saklandığına işaret ediyor” dedi.

Klein, “Bu silahların mağarada saklanmasına yol açan tarihi olayı saptamaya çalışacağız ve bunun MS 132-135’teki Bar Kokhba İsyanı sırasında olup olmadığını belirlemeye çalışacağız” diye ekledi.

Important!  Elon Musk'tan, paylaşımına gelen tepkilere yanıt: Düzmece haber

Bar Kokhba isyanı nedir?

Bar Kokhba isyanı, Roma idaresine karşı sonunda başarısız olan bir Yahudi isyanıydı. Fakat takımın birinci sonuçları doğruysa, en azından birtakım Yahudiyelilerin savaş ganimetleri ile kaçabildiği görülüyor. Mağarada Bar Kokhba vaktinden kalma bir bronz sikke bulundu ve bu da kılıçların o periyotta saklanmış olabileceğine dair daha fazla ispat sağlıyor.

Ölü Deniz Parşömenleri kâfi delil değilse, saklanmış Roma silahlarının bulunması, Ein Gedi ve etrafındaki mağaraların hala pek çok antik sır içerdiğini gösteriyor…

1.900 yıldır insanlardan saklanan dört Roma kılıcı gün ışığına çıkartıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler