2.000 yıl yaşayan bile var: İşte Dünya’nın en uzun yaşayan hayvanları

featured
service

Grönland köpekbalığı, uzun ömürlü hayvanların ortasında akla birinci gelenlerden biridir. Dünyadaki en uzun ömürlü omurgalılar olarak, Arktik’teki soğuk meskenlerinde inanılmaz derecede yavaş gelişirler. Fakat Dünyadaki en uzun yaşayan hayvanlar kelam konusu olduğunda, bu köpekbalıkları tek değildir.

Okyanus quahogu, yaklaşık 5 santimetre boyuta ulaşan hayli sıradan görünümlü bir istiridyedir ve bu boyuta ulaşmaları 200 yıldan fazla sürebilir. Kayıtlara geçen en yaşlısı 507 yaşındaydı, Grönland köpekbalığını geride bırakıyordu ve bu durum onu bilinen en eski koloni dışı hayvan haline getirdi.

500 yıldan uzun mühlet yaşayan hayvanların olması kulağa şaşırtan gelebilir, fakat nitekim varlar. Artık gelin, Dünya’mızdaki öbür uzun ömürlü hayvanlara birlikte göz atalım…

Minivan büyüklüğünde bir sünger

11 kC9M

Bilim insanları, 2015 yılında Hawaii açıklarındaki Papahānaumokuākea Deniz Ulusal Anıtı yakınında deniz yüzeyinin 2.133 metre altında, kaydedilen en büyük süngeri keşfettiler. Bu devasa koloni organizmaları yavaş büyüyor, yani muazzam boyutlara ulaşmaları için çok yaşlı olmaları gerekiyor. Bu rekor kıran sünger 3,7’ye 2,1 metre boyutundaydı ve kesin yaşı doğrulanmasa da Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetimi süngerlerin 2.300 yıldan fazla yaşayabileceğini bildiriyor.

Ölümsüz denizanası

Yaşama bağlılığıyla ünlü diğer bir küçük organizma, serçe parmağımızdan biraz daha küçük olan ölümsüz denizanası Turritopsis dohrnii’dir. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere, bu tıbbın yeteneği çok uzun yaşamak değil, yalnızca ölmeyi reddetmek.

22 t4sU

Ölümsüz denizanaları yaralandıklarında yahut aç kaldıklarında denizin tabanına düşerler ve çürümeye başlarlar. Lakin, klâsik manada ölmek yerine, hücreleri yine bir ortaya gelerek polipler oluşturur (denizanasının en erken hayat aşaması). Bu onları “biyolojik olarak ölümsüz” kılar, lakin T. dohrnii yenildiğinde geri dönemediği için sonsuza kadar yaşamaz.

Quahog istiridyesi Ming

Quahog istiridyesi Ming, uzun ömrü boyunca pek çok şey gördü. Rönesans, Sanayi İhtilali ve İnternet Çağı boyunca yaşadı. İmparatorlukların yükselişini ve düşüşünü izleyerek sayısız savaşa ve kanlı ihtilallere tanıklık etti. Tekrar de 507 yıllık dramatik ömrünün sonunda onu öldüren şey bir dondurucuydu.

Important!  'TRT World Forum 2023' için geri sayım başladı
33 4ZTj

Quahog istiridyesi Ming, Arctica Islandica, lakin araştırmacılar tarafından toplanmak üzere dondurulduktan sonra öldü. Ticari tüketim için rutin olarak yakalanan ve öldürülen bu istiridyeler için alışılmadık bir mevt nedeni değil, lakin dokunulmamış olsaydı, Ming’in kaç yıl daha pasif bir halde gözlemlenebileceğine dair farklı sorular ortaya çıkarıyor.

Grönland köpekbalığı

Dünyadaki en uzun yaşayan hayvanlar hakkında konuşurken, ~400 yıllık yaşını gösteren Grönland köpekbalığı, Somniosus microcephalus’tan bahsetmemek olmaz. Değişik bir biçimde, ne kadar yaşlı olabilecekleri konusundaki bilgimiz için kısmen atom bombasına teşekkür etmemiz gerekiyor. Bunun nedeni, göz merceklerinin radyokarbon tarihlemesi sırasında “bomba darbesi” ismi verilen bir olgunun algılanabilir olmasıdır.

Uzun ömür ve küçük testisler

Genel olarak konuşulduğunda, bir organizma bu Dünya üzerinde ne kadar uzun mühlet kalırsa hastalığa yol açabilecek bir genetik mutasyon geliştirme riski o kadar yüksek olduğu için, sonsuza dek yaşamak, kanser bağlamında büyük bir sorun olabilir. Grönland balinası üzere birtakım yavuz hayvanlar, bunun üstesinden gelmek için adapte oldular ve Dünya’daki en uzun yaşayan cinslerden biri haline geldiler, lakin bunu yapmalarını sağlayan evrimsel tuhaflık, alışılmadık derecede küçük testisler de dahil olmak üzere kimi yan tesirlere sebep olabiliyor.

Grönland balinaları (Balaena mysticetus), hücre bölünmesini yavaşlatan, yani kanser riski olmadan yaşlanabilecekleri manasına gelen eşsiz bir gen kopyalama çeşidi sayesinde 211 yaşına kadar yaşayabiliyor. Lakin, kelam konusu CDKN2C geni küçük gonad boyutuna ve sperm üretiminin azalmasına neden olduğu için erkek doğurganlığını da engelliyor.

Seyşeller dev kaplumbağası

44 jp6k

Dünyadaki en uzun yaşayan hayvanlar kelam konusu olduğunda bir deniz teması olduğunu fark etmiş olabilirsiniz, lakin bu listede karada yaşayan bir örnek de bulunuyor. Bilinen en yaşlı karasal hayvan, Jonathan ismi verilen güzel bir Seyşeller dev kaplumbağası (Aldabrachelys gigantea hololissa) erkeğidir.

Important!  Dünyada Kaç Kişinin Kripto Para Sahibi Olduğu Açıklandı: On Binlerce Milyoner Var!

2022’de itibarlı Dünyanın En Yaşlı Kaplumbağası tacını, 1965’te 188 yaşında ölen radyasyonlu bir kaplumbağa olan Tu’i Malila’dan miras aldı. 190 yaşında, Jonathan yalnızca en yaşlı kaplumbağa değil, birebir vakitte Guinness Dünya Rekorları’nın yaşayan en yaşlı kara hayvanı oldu ve ayrıyeten yaşının ihtiyatlı bir varsayım olduğu, büyük olasılıkla daha da yaşlı olabileceği belirtildi.

2.000 yıl yaşayan bile var: İşte Dünya’nın en uzun yaşayan hayvanları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!