20 Yıldır Konuşamayan Felçli Bir Bayan, Yapay Zekâ Sayesinde Yine “Konuştu”

featured
service

Son devirlerde hayatımızın çabucak her kısmında kendini gösteren yapay zekâ, tıp dünyasını da etkilemeye devam ediyor. Bu bağlamda; bilim insanları tarafından yapılan yeni bir çalışma, geçirdiği beyin sapı felci nedeniyle 20 yıldır konuşamayan bir kadının yapay zekâ sayesinde tekrar “konuşmasını” sağladı. 

Şimdilerde 50’li yaşlarında olan Ann Johnson isimli bir bayan, 30 yaşındayken beyin sapı felci geçirdi ve konuşma yetisini tamamen kaybetti. Klâsik usuller, yıllar içerisinde bu sorunun düzeltilmesine yardımcı olmadı. Lakin ABD’de hizmet veren San Francisco Üniversitesi ile Berkeley Üniversitesi bünyesinde çalışan uzmanlar, yapay zekânın bu sorunu çözebileceğini keşfettiler. Yapılan çalışma sonuç verdi ve 20 yıldır konuşamayan bayan, artık yeniden eskisi üzere konuşabilir oldu.

Özel bir beyin implantı geliştirildi

487c0dfcbe3fccfce04d6849e56e1c21580e753e

Bilim insanları, Ann Johnson için özel bir beyin implantı geliştirdiler. 235 adet elektrottan oluşan bu implant, beyin dalgalarının şifresini çözebilen özel bir yapay zekâ algoritması ile entegre edildi. Yapılan çalışma, 20 yıldır konuşamayan bahtsız bayanın tekrar bağlantı kurabilmesini sağladı. Bayan için oluşturulan bir avatar, bayanın konuşmak için uğraş sarf ederken beyninde oluşan dalgaları kelimelere döküyor. Üstelik bu avatar, bayanın yüz tabirlerini de aktarabiliyordu.

4758a24b47119352430ee4a82c2651a5645556c3

Ann Johnson’a geçmişte uygulanan tedaviler, bayanın yalnızca baş hareketleri yapmasını ve bu sayede dakikada yalnızca 14 kelimelik bağlantı kurabilmesini sağlıyordu. Lakin yapılan son çalışma, bu durumu büyük ölçüde geliştirdi. Bayan artık avatarı aracılığıyla da olsa konuşabiliyor. Yapılan açıklamaya nazaran irtibat, dakikada 80 söze kadar çıkmış durumda ki bu da saniyede birden çok söz manasına geliyor. 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Edward Chang, neden bu türlü bir yola muhtaçlık duyduklarını “somut bağlantı yolunu yine kurmak” sözleriyle anlattı. Sonuçta yapılan bu çalışma ile Ann Johnson, artık kendi sesini kullanmıyor olsa da beşerlerle doğal yoldan, konuşarak bağlantı kurabiliyor…

Important!  Gerçek Hayatta Nasıl Çalındığı Bilinen Müziklerin, Hayallerde da Gerçek Formda Çalınabileceği Keşfedildi!
20 Yıldır Konuşamayan Felçli Bir Bayan, Yapay Zekâ Sayesinde Yine “Konuştu”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!