2023 Yazı, 1880’den Beri Kaydedilen En Sıcak Yaz Mevsimi Oldu!

featured
service

Geçtiğimiz yaz ayları, son yılların en sıcak günlerine sahne olmuştu. O denli ki bilhassa temmuz ayında gün bazında birçok rekor görmüştük. Bunun akabinde ise temmuz, tarihin en sıcak ayı olarak kayıtlara geçmişti.

Hepimizin bildiği üzere sırf temmuz değil, haziran ve ağustos ayları da çok sıcak geçti. NASA da bugün yayınladığı bir basın açıklamasında bu üç ayın sıcaklıklarının bir rekor olduğunu duyurdu. Açıklamaya nazaran 2023 yazı, son 143 yılın kaydedilen en sıcak yaz mevsimi oldu.

İnsan kaynaklı sera gazı emisyonları, sıcaklık rekorlarının en büyük nedenleri ortasında yer alıyor

d3f0f06131dd4ccd48be31e98f871e2ee74b48c4

NASA, sıcaklıkların kaydedilmeye başladığı 1880 yılından beri en sıcak yazı yaşadığımızı söz etti. Dünya çapından binlerce meteoroloji istasyonundan elde edilen datalara nazaran son üç ay, NASA kayıtlarındaki başka tüm yaz aylarından 0,23 derece, 1951-1980 ortasındaki yazlardan ise 1,2 derece daha sıcaktı.  

Ajans, sadece ağustos ayının ortalamadan 1,2 derece daha sıcak olduğunu da ekledi. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) de bugün yaptığı başka bir açıklamada geride bıraktığımız ağustosun şimdiye kadarki en sıcak ağustos olduğunu aktardı.

Açıklama, dünya çapında yangınlar, seller ve sıcak hava dalgalarıyla karşılaşmamızın akabinde geldi. NASA, deniz yüzeyi sıcaklıklarının inanılmaz düzeylere ulaşmasının yaz aylarındaki sıcaklıklarda tesirli olduğunu söz etti. Ayrıyeten sıcaklık rekorlarının temel nedenlerinden birinin insan kaynaklı sera gazı emisyonları olduğuna bir kere daha dikkat çekildi.

Uzun vadeli ısınma eğiliminin sürdüğünü söyleyen bilim insanları, ağustos ayındaki açıklamalarını tekrarlayarak El Nino’nun en büyük tesirlerini Şubat, Mart ve Nisan 2024’te görmeyi beklediklerini aktardı. Bu da önümüzdeki yıl daha korkutucu sıcaklıklarla karşılaşabileceğimizi gösterdi.

Important!  THODEX CEO'su Faruk Fatih Özer'e Verilen Mahpus Cezası Aşikâr Oldu!
2023 Yazı, 1880’den Beri Kaydedilen En Sıcak Yaz Mevsimi Oldu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!