30 Dakika Boyunca Ayakta Sabit Durmak, Birebir Müddet Kadar Yürümekten Neden Daha Yorucu?

featured
service

Hareket halinde olmadığımız vakitlerde olağandan daha az yorucu olduğunu düşünsek de aslında o denli değil. 20-30 dakika aralıksız ayakta kaldığınızda bacaklarınıza binen ağrı, yürürken binen ağrıdan çok daha fazla olacaktır. Bunun sebepleri aslında bacaklarımızdaki kas sisteminin rahatlamasıyla alakalı.

Gelin, bu yazımızda size neden ayakta dururken hiçbir iş yapmasanız bile daha çok yorulduğunuzu ve bacak kas sisteminizin nasıl çalıştığını anlatalım!

Bacak Anatomisi 101… Kas sisteminiz, bedeninizi harekete geçirmek istiyor. 

Ayakta durduğunuz mühlet boyunca daima olarak daha az kas kullanıyorsunuz. İnsan bedeni daha evvel hareketsiz bir formda ayakta durmaya evrilmediği için aslında bedeniniz sizi harekete geçirmek için uyarıyor diyebiliriz.

Az ölçüde kas kullanımından ötürü kaslarınız yorulmaya başlıyor ve istemsiz olarak dengeyi korumak için ya sağ ya da sol bacağınıza daha fazla yük bindiriyorsunuz. Bu da bacak ağrısı çekmenize yol açıyor.

dd6cc6c464957ce58cc47559dd7823b401b53088

Sadece bunlarla da hudutlu değil, yer çekimi daima olarak sizi dik tuttuğundan kaslarınız her vakit gergin bir halde kalmak zorunda oluyor. Hal bu türlü olunca; bacaklarda, sırtta ve ayaklarda kas yorgunluğu, varis, boyun ve omuzlarda sertliğe bağlı ağrı çekmeniz kaçınılmazbir duruma dönüşüyor.

bf89c832f52bff6469c99ed47e848d6d4a54b153

Ayrıca, uzun bir mühlet bir yerde ayakta durmak, kaslarınıza giden oksijen ölçüsünü azalttığından daha fazla ağrı çekiyoruz. Yani kısaca şöyle özetleyebiliriz ki: Oksijen ölçüsü ve kas ağrısı ters orantılı bir yapıya sahip.

Yürümek, koşmak, hareket etmek kas sisteminizi rahatlatıyor. 

Sürekli bir hareket halinde bulunmak, oksijen teneffüsünü arttıracağından kana karışmasıyla bir arada, bacak kas sisteminizi rahatlatabileceği üzere yorgunluğunuzu da düşürecektir. Bu tıp aktiveteler ayrıyeten ruh halinizi de olumlu yönde etkiliyor ve güç düzeyinizi azamiye çıkarıyor. Hareket halinde bulunmak bedenimiz için olmazsa olmazlarından!

Endorfin (mutluluk hormonu) üretimini ve kan akışını arttırdığı bilinen bu aktiveteler özetle kaslarınızı sakin bırakmanıza yardımcı oluyor diyebiliriz.

Important!  Korkutan tahmin: Sıcaklık kaynaklı ölümler çok daha fazla yaşanabilir

Bu bilgileri de kaptığımıza nazaran bütün okuyucularımızı bu hoş havalarda bedeninizi rahatlatmak adına spora davet ediyoruz! Hareket etmenin bedene sağladığı faydaları biz yazmakla, siz de okumakla bitiremezsiniz.

Sizler de daha evvel ayakta kalmaya bağlı olarak bir kas ağrısı yahut yorgunluğu hissettiniz mi? Fikirlerinizi merak ediyor, yanıtlarınızı bekliyoruz. 

Kaynaklar: Coastal Podiatry Associates, New York Times, Health Digest, Science ABC
30 Dakika Boyunca Ayakta Sabit Durmak, Birebir Müddet Kadar Yürümekten Neden Daha Yorucu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler