50 yaş altı kişilerde görülen kanser vakalarının yüzde 79 oranında artmasının sebebi ne?

featured
service

50’li yaşların altındaki kanser teşhislerini inceleyen global bir araştırma, erken yaştaki kanserlerin 1990 ile 2019 yılları ortasında yüzde 79,1 oranında arttığını ortaya çıkardı.

Dünyanın dört bir yanından uzmanların yer aldığı takım, araştırmaları için 204 ülkeden Global Hastalık Yükü data setindeki dataları kullandı. İncelenen devirde erken başlangıçlı kanser ölümlerinin yüzde 27,7 arttığını buldular. Göğüs kanserinin en yüksek morbiditeye sahip erken başlangıçlı kanser çeşidi olduğu bulundu ve Asya’nın bölgelerinde kıymetli bir artış görüldü: 1990’da 100.000 kişi başına 4,9’dan 13,1’e, 2019’da 100 bin kişi başına 8,7-15,6’ya yükseldi. “Batılılaşmış bir hayat biçiminin yaygınlığı” ve daha âlâ kanser taramasının bunda rol oynadığını kestirim eden grup, bu artışa neden olan faktörlerin hala meçhul olduğunu söylüyor: “Erken başlangıçlı göğüs kanseri olaylarının birtakım ülkelerde rutin tarama uygulanmadan da arttığı da dikkat çekiyor; bu durum üreme faktörlerinin (daha genç menarş yaşı, oral kontraseptif kullanımı, doğum yapmama, ileri yaşta birinci doğum ve hiç emzirmeme), fizikî göstergelerin (daha yüksek BMI) ve davranış faktörlerinin (fiziksel hareketsizlik ve alkol tüketimi) değişiminin son yıllarda erken başlangıçlı göğüs kanseri hadiselerinin artmasına katkıda bulunmuş olabileceğini öneriyor.

Kanser olaylarındaki artışlar telaş verici görünse de işin içinde çok sayıda faktör bulunuyor.

Araştırmaya dahil olmayan Londra’daki Kanser Araştırma Enstitüsü Epidemiyoloji Profesörü Montserrat García-Closas, bu bilgilerin saf sayılar olduğunu ve nüfus yahut ortalama yaş artışı üzere demografik değişimlere nazaran düzenlenmediğine dikkat çekiyor. Araştırmaya dahil olmayan bir öbür bilim insanı, Londra Üniversitesi, St George’s, Hücre Biyolojisi Profesörü Dorothy Bennett de, bu yaş kümesinde ölümlerdeki artışın teşhisteki artışa nazaran daha az olduğunu vurguluyor. Başka bir deyişle, kanser hadisesi sayısı artarken, bağlı vefat oranı azalıyor.

Important!  Dünyanın ilk elektrikli "uçan" yolcu gemisi, mavi sulara girmek için hazır

Araştırmacılar, 50 yaş altındaki kanser sayılarındaki artışın ardındaki en büyük etkenin hayat stili değişiklikleri olduğunu düşünüyor. Grup, sonuç kısmında “Beslenmeyle ilgili risk faktörleri, alkol kullanımı ve tütün tüketimi, 2019’da erken başlangıçlı kanserlerin en önemli risk faktörleriydi” diye yazıyor ve ekliyor: “Sağlıklı beslenme, tütün ve alkol tüketiminin kısıtlanması ve açık havada uygun aktiviteyi içeren sağlıklı bir hayat şeklinin teşvik edilmesi, erken başlangıçlı kanser yükünü azaltabilir. Erken başlangıçlı kanser için erken tarama ve tedbire programlarının gerekli olup olmadığı araştırılmaya bedel. 40-44 ve 45-49 yaşlarındaki bireyleri kapsayacak formda genişletildi fakat kesin bir karara varmak için daha fazla sistematik çalışma ve randomize denemeler gerekiyor.

Çalışma BMJ Onkoloji’de yayınlandı…

50 yaş altı kişilerde görülen kanser vakalarının yüzde 79 oranında artmasının sebebi ne?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler