ABD ordusu, Microsoft Hololens kaskları için sonraki aşamaya geçiyor

featured
service
abd ordusu hololens kasklari icin sonraki asamaya geciyor168590 0 Temmuz ayında Microsoft’un ABD ordusuna artırılmış gerçeklik tabanlı geliştirilmiş IVAS (Integrated Visual Augmentation System) aygıtlarından oluşan bir teslimat yapacağı ortaya çıkmıştı. Bu eserler Microsoft’un HoloLens teknolojisine dayanıyor ve askerlere durumsal farkındalık konusu başta olmak üzere çeşitli alanlarda ek özellikler sağlıyor.

ABD, Hololens gözlüklerinde ilerliyor

abd ordusu hololens kasklari icin sonraki asamaya geciyor168590 1 Elde edilen bilgilere nazaran ABD ordusu IVAS değerlendirmesinin ikinci aşamasına geçilmesini onaylamış durumda. İkinci basamaktan neyin kastedildiği tam olarak aşikâr değil fakat kuvvetle mümkündür ki Microsoft, önümüzdeki aylarda ABD ordusu için bu HoloLens tabanlı aygıtlardan daha fazlasını geliştirmeye başlayacak.

Paylaşılan raporda 20 adet IVAS prototipinin ağustos ayında bir küme piyade tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Rapora nazaran IVAS’lar “silah uyumluluğu, navigasyon araçları ve vazife planlama çalışmaları” için test edildi. Testte ayrıyeten başlıkların konforu ve çalışma seviyeleri de değerlendirildi. IVAS programının bir sonraki etabında ABD ordusunun, başlıkları daha uygun fiyatlı hale getirmek için Microsoft ile birlikte çalışması bekleniyor.

Testler devam edecek

abd ordusu hololens kasklari icin sonraki asamaya geciyor168590 2 Microsoft daha evvel bu çeşit başlıkları orduya teslim etmek üzere 10 yıllık büyük bir kontrat imzalamıştı. Mukavele, 121.000 adet başlık ve 21.9 milyar dolar kıymetindeydi lakin Microsoft’un 2021 yılında AR kulaklıklarının birinci versiyonlarını orduya göndermesinin akabinde, alandaki askerler tarafından kullanımının hantal olduğu, fonksiyonel olmadığı ve sıhhat meselelerine neden olduğu görüldü.

Microsoft ise birinci sürümlerdeki meseleleri tespit ederek gelişmiş IVAS sistemleri hazırlayarak başlığın form faktöründe kimi değişiklikler yaptı. Form faktörde yapılan değişiklikler hem kablolamayı hem de konfor değişikliklerini içeriyor. Aktarılanlara nazaran ABD ordusunun bir sonraki değerlendirme kademesi 18 ay kadar sürecek. Bu müddet zarfında da geliştirmeler yapılabilecek. Her şey yolunda giderse ABD, IVAS başlıklarının seri üretimine 2025 yılında başlayabilir.

Important!  Hayalperest Dahileri Kırklareli'de törenle karşılandı
ABD ordusu, Microsoft Hololens kaskları için sonraki aşamaya geçiyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!