ABD’den “Yapay Zekâ Yasası” İçin Bilinmeyen Toplantı: Elon Musk ve Mark Zuckerberg de Katıldı!

featured
service

ABD hükümeti bir müddettir yapay zekâ teknolojileriyle ilgili gelişmelere odaklanmış durumda. Hükümet yetkilileri, yapay zekânın gelişmesine karşı değiller fakat bunun kontrollü bir biçimde yapılması, sıradan bireylerin risklere karşı korunması gerektiğini savunuyorlar. Aslında teknoloji devleri de emsal bir görüş içerisinde. Hatta geçtiğimiz haftalarda ABD hükümeti ile Google, Microsoft ve OpenAI üzere şirket CEO’larının bir ortaya geldiklerini ve mutabakata vardıklarını aktarmıştık.

Şimdiyse size tekrar ABD’de gerçekleştirilen yeni bir toplantıdan bahsedeceğiz. Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Meta CEO’su Mark Zuckerberg, OpenAI CEO’su Sam Altman, Microsoft CEO’su Satya Nadella ve Google CEO’su Sundar Pichai üzere isimlerin katıldığı bir toplantı gerçekleştirildi. New York’taki toplantı, halka kapalı gerçekleştirildi ancak CEO’lar, toplantının öncesi ve sonrasında basın mensuplarıyla konuştular. Yapılan açıklamalar, tarafların yeniden ortak noktada olduklarını gözler önüne seriyor. Gelin daima birlikte forumda neler konuşulduğuna yakından bakalım.

Forumda tam olarak ne amaçlandı?

a4bf147c78e6eeaf69461737e6eede240068c945

ABD’de bir küme milletvekili, yapay zekâ odaklı bir yasa tasarısı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Epey kapsayıcı olan bu tasarıda hem yapay zekâ teknolojilerinin gelişmesi hem de insanların yapay zekânın risklerinden korunması amaçlanıyor. İşte forumun maksadı genel olarak kelam konusu yasa tasarısının nasıl olması gerektiğine ilişkindi. Milletvekilleri ile teknoloji dünyasının önde gelen isimleri, yasal çerçevenin nasıl olacağına ait görüş bildirdiler.

Kim ne dedi?

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ile başlayalım:

7cdf313708f2c1221113a9c3ca1a410238c1cc6c

*Birkaç hafta evvel kafes dövüşü sorunuyla gündem olan Elon Musk ve Mark Zuckerberg, birbirlerinden uzakta oturdular.

Meta işvereni Mark Zuckerberg’e nazaran yapay zekâ için tanımlanması gereken iki husus var. Bu konular güvenlik ile erişim. Bu bağlamda; oluşturulacak en düzgün yasa tasarısının herkesi içermesi gerektiğini anlatan Zuckerberg, akademisyenlerin, sanayi paydaşlarının, siyasetçilerin ve sivil toplum kuruluşlarının bir ortaya gelmesi gerektiğini savundu. Zuckerberg, yasanın dengeli olması gerektiğinin de altını çizdi.

Important!  Apple'ın Yapay Zekâ Çalışmalarına Her Gün "Milyonlarca Dolar" Harcadığı Ortaya Çıktı: ChatGPT'den Daha Güçlü Yapay Zekâ Geliyor!

Mark Zuckerberg, yapay zekânın riskleri konusunda insanları koruyacak olan muhatabın hükümet olduğunu da söyledi. Fakat Zuckerberg’e nazaran milletvekilleri, şu an için bir yasa hazırlamaya uygun değiller. Zira Zuckerberg, insanların evvel yapay zekâ odaklı teknolojilerle etkileşime girmeleri, gelişen teknolojilerin ne üzere yararlar sunabileceğinin anlaşılması gerektiğini savundu.

Tesla ve X CEO’su Elon Musk ise “hakem” istiyor

8198c2fbdb41fa182790cca86dccc55839afc810

CNBC’nin aktardığına nazaran Elon Musk, forum bitişinde ufak bir açıklama yaptı. Bu açıklamada “Dünyadaki en zeki insanlardan kimileri ile gerçekleştirdiğimiz çok uygar bir tartışmaydı.” tabirlerini kullanan Musk, ayrıntıya inmedi. Lakin buna gerek de yok zira milyarder iş beşerinin yapay zekâ ile ilgili görüşlerini uzun vakittir biliyoruz. Yapay zekâyı iki ucu keskin bir kılıca benzeten Musk, yasal düzenlemenin çok değerli olduğunu savunuyor.

Elon Musk’a nazaran yapay zekâ kesimini yönetecek bir hakem çok kıymetli. Şirketlerin bu hakeme nazaran çalışacaklarından bahseden iş insanı, alınacak kararlar ile insanlığa nitekim yararlı olan teknolojiler geliştirilebileceğini söylüyor. Musk, forumda konuşulanların tarihe geçeceğini belirtti.

OpenAI’den Sam Altman, her vakit olduğu üzere yeniden hevesli

954a340f9ae2220870c13283890e4d0939c41e58

ChatGPT üzere tanınan yapay zekâ araçlarının geliştiricisi OpenAI’nin işvereni olan Sam Altman, düzenlemeler konusunda her vakit hevesliydi. Bu durum son toplantıda da sürdü. Hükümetin doğruyu yapmaya çalıştığından emin olduğunu söyleyen OpenAI CEO’su, süratli adım atma eforunun kendisini etkilediğini söyledi. 

Diğer paydaşlar da emsal görüş içerisindeler

Sadece Mark Zuckerberg, Elon Musk ve Sam Altman değil; Google, Microsoft, IBM ve NVIDIA üzere şirketlerin CEO’ları da genel manada aynı görüşlere sahipler. Herkes yapay zekâ teknolojilerinin belirli çerçeveler altında geliştirilmesi gerektiğini savunuyor. Buradaki temel sorun, kelam konusu düzenlemenin nasıl olacağı. Tarafların bir ortaya gelerek yapacakları görüşmeler, yasanın oluşmasını sağlayacak.

Important!  Türkiye'nin milli uçak motoru vitrine çıktı

ABD hükümetinin görüşü

79a602285a2b10792093175187e639811bdb2f0b

“AI Insight Forum” aktifliğine katılan milletvekilleri, yapay zekâ teknolojileri konusunda yeterince uzman olmadıklarının farkındalar ve bu yüzden de kural koyma noktasında sabırsız davranmayacaklarını belirtiyorlar. Emsal aktifliklerin çoğaltılacağını aktaran vekiller, yalnızca ABD’nin değil pek çok ülkenin ortak bir yapay zekâ yasası istediğini, maksatlarının da aslında bunu başarmak olduğunu vurguluyorlar. 

ABD’den “Yapay Zekâ Yasası” İçin Bilinmeyen Toplantı: Elon Musk ve Mark Zuckerberg de Katıldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!