ABD’nin ünlü ulusal parkı Yosemite, oluşan yeni bir çatlak nedeniyle zor günler geçiriyor

featured
service

ABD’deki Yosemite doruğuna tırmanan dağcılar, geçtiğimiz hafta Royal Arches uçurumunun yakınında yeni bir çatlak oluştuğunu fark etti. Park yetkililerinin bildirdiğine nazaran, daha sonra yapılan bir araştırmada çatlamaların etkin olarak meydana geldiği sonucuna varıldı ve bu nedenle güvenlik tedbiri olarak parkın birtakım kısımlarının kapatılması istikametinde adımlar atıldı.

Yeni çatlak, Super Slide olarak bilinen tırmanma rotasının yakınındaki büyük bir kaya sütununu kısmen ayırıyordu. Ulusal Park Servisinin araştırmaları devam ederken, kaya düşmesi riskini azaltmak için yollar kapatılıyor. Kapatmalar 30 Ağustos’ta başladı ve bir sonraki duyuruya kadar devam edecek.

Yosemite Ulusal Parkı Denetleyici Park Korucusu Jesse McGahey, Climbing ile yaptığı görüşmede “Bir sonraki hafta, bir tırmanma korucusu ve bir jeolog durumu birinci elden gözlemledi ve sağlamlaşmadan donmuş bir göl üzere çatladığını duyabildiler” dedi ve devam etti: “Ve çatlağa dokunmadan takırdayan kaya kesimleri vardı. Park jeologu daha evvel bu türlü bir şey görmediklerini söyledi. Yosemite’de geçirdiği 15 yıl boyunca hiç bu türlü bir şey gözlemlememişti.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Yosemite Climber Stewards (@climber_stewards)’in paylaştığı bir gönderi

Çatlağın yedi günlük bir müddet içinde yaklaşık bir inç (yaklaşık 2,5 santimetre) hareket ettiği bildiriliyor, lakin bunun gelecekte nelere sebep olacağı tam olarak muhakkak değil. Park yetkililerinin endişelendiği üzere büyük kaya sütunu düşmek üzere olabilir yahut bu yıllar alabilir, lakin potansiyel tehdit daha net bir formda belirlenene kadar parkın birtakım kısımları ziyaretçilere kapalı kalacak.

Sarp kayalıkları bir buzul tarafından oyulmuş olan Yosemite Vadisi’nde kaya düşmeleri alışılmadık bir durum değil. Bu, buradaki arazinin daima değiştiği ve ulusal parkın hoşluğuna katkıda bulunduğu manasına geliyor olsa da, muhtemelen kaya düşmelerini yakından izlemekten kaçınmayı tercih edersiniz.

Important!  Vipeholm Deneyi: Diş Çürüklerinin Sebebini Keşfetmek Keşke Bu Kadar Zalimce Olmasaydı!

Milli Park Servisi’nin yazdığına nazaran “Su, buz, zelzele ve bitki örtüsünün büyümesi üzere tetikleyici düzenekler, istikrarsız kayaların düşmesine neden olan son güçler ortasında bulunuyor. Su ana kayadaki çatlaklardan girerse istikrarsız kayaların gerisinde basınç oluşturabilir. Su ayrıyeten kayadaki çatlaklara sızıp donabilir ve bu çatlakların büyümesine neden olabilir. Bu sürece ‘buz kaması’ yahut ‘donma-çözülme’ ismi veriliyor ve gevşek kayaları kademeli olarak uçurum yüzeylerinden uzaklaştırabiliyor.

ABD’nin ünlü ulusal parkı Yosemite, oluşan yeni bir çatlak nedeniyle zor günler geçiriyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!