Activision, Yapay Zekâyla Call of Duty’deki Sesli Sohbetleri Denetim Edecek!

featured
service

Oyunseverlerin bildiği üzere Call of Duty gibi online oynanabilen FPS oyunlarda öbür oyuncularla sesli sohbetler gerçekleştirilebiliyor. Lakin bu sohbetlerde oyuncular birbirilerine pek güzel karşılanmayacak şeyler söyleyebiliyor. Araştırmalar da CoD’un en negatif oyunculara sahip seri olduğunu ortaya koyuyor.

Activision da işte tam bu yüzden bu toksik davranışların önüne geçmek için atılımlar yapıyordu. Şirket, artık de bu probleme tahlil bulmak için Modulate isimli bir şirketle iştirak kurdu.

Call of Duty’deki sesli sohbetler yapay zekâyla denetim edilecek

d78e28499ed81d5d9b080e9352021c1e6de2e9c0

Oyun devinin bu atağı, oyun içi sesli sohbetlerin takip edilmesini sağlayacak. Bu da yapay zekâ ile yapılacak. Sistem, Modulate’in ToxMod isimli bir yapay zekâ teknolojisiyle birlikte çalışacak. Teknoloji, sesli sohbetlerdeki nefret telaffuzlarını, ayrımcılığı yahut tacizleri tespit etmede kullanılacak.

ToxMod’un beta sürümü bugünden itibaren Kuzey Amerika’da çıkış yaptı. Teknoloji, şu an Call of Duty: Çağdaş Warfare II ve Call of Duty: Warzone’da faal. Modulate, MW3’ün çıkışıyla, yani 10 Kasım’da sistemin Asya dışında tüm dünyada sunulacağını tabir ediyor.

ToxMod’un nasıl çalıştığı hakkında şu an için pek bilgi yok. Şirketin internet sitesinde, sistemin sesli sohbetten berbat davranışları ayırt edebildiği, her konuşmayı dikkatli biçimde tahlil edebildiği ve moderatörleri bilgilendirdiğini söylüyor.

Bu açıklamalardan sistemin şu an için yalnızca Activision moderatörlerini bilgilendirmek için kullanılacağını; rastgele bir yaptırıma neden olmayacağını anlayabiliyoruz. Hakikaten çalışıp çalışmadığını ilerleyen vakitlerde göreceğiz. Lakin, ses tanıma sistemlerinin muhakkak ırklardan yahut aksanlardan insanlara karşı ön yargılı olabilmesi büyük bir soru işareti. Bu yüzden sesli sohbetleri denetim etme sürecine insanların dahil olması katiyen kaide.

Important!  Geliştirilen yeni bir yapay zeka, Street Fighter'da insan şampiyonu yendi
Activision, Yapay Zekâyla Call of Duty’deki Sesli Sohbetleri Denetim Edecek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!