Ana Başlık: Merriam-Webster 2023’ün Kelimesini Açıkladı: “Otantik”

featured
service

İngilizcenin en bilinen kaynaklarından Merriam-Webster sözlüğü, yılın kelimesinin ‘otantik’ olduğunu duyurdu. Merriam-Webster’ın internet sitesinde yayımlanan açıklamaya göre, bu yılın kelimesine yönelik ilgi, “yapay zeka hakkındaki gelişmeler ve sosyal medyadan” kaynaklanıyor.

AA’nın aktardığına göre açıklamada, bu yılın en çok kullanılan kelimesi “otantik”in 2023’ün kelimesi olarak ilan edildiği ifade edilerek bu sözcüğün yıl içinde aranma oranlarında “önemli artış” gözlemlendiği vurgulandı.

Kelimenin popülaritesinin, “gerçek ile sahte arasındaki çizginin giderek bulanıklaşmasıyla arttığı” aktarılan açıklamada, en çok aranan bir diğer sözcüğün de sahte videolar üretilmesini sağlayan; yapay zeka temelli teknoloji için kullanılan “deepfake” olduğu belirtildi.

Yapay Zeka ve Sosyal Medyanın Etkisi: ‘Otantik,’ Yılın Kelimesi Seçilirken Hangi Gelişmelere Işık Tutuyor?

Gerçeklik Çizgisinde Bulanıklık: “Otantik,” Sahte ve Gerçek Arasındaki Sınırların Karıştığı Bir Yılda Neden Popüler?

Öte yandan Merriam-Webster sözlüğü, “bir kişinin kendi gerçeklerini sorgulamasına neden olacak şekilde manipüle edilmesini” tanımlamak için kullanılan bir terim olan “gaslighting”i 2022’nin kelimesi ilan etmişti. 

Important!  'Bildiğim Tek Şey Hiçbir Şey Bilmediğimdir' Kelamının Doğduğu Yer: Bilgi İdeolojisi ya da Epistomoloji Aslında Nedir? İşte Kurucusu, Bahisleri ve Özellikleri
Ana Başlık: Merriam-Webster 2023’ün Kelimesini Açıkladı: “Otantik”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!