Antik Mısır’da Kölelerin Cinsel Organlarını Neden Kesiyorlardı? Sünnetle Farklı Bir Bağı Var!

featured
service

Kurulan birinci uygarlıklardan biri olan Antik Mısır, bugün hâlâ sırrını çözemediğimiz öyküler, mimari eserler ve değişik ritüellerle dolu. Bu ritüellerden biri de Eski Krallık periyodunda kölelerin, düşmanların ve savaşta esir düşenlerin cinsel organlarının kesilmesi.

Bu uygulama nasıl başladı, köleleri ve esirleri aşağılama sistemi olarak kullanılmadan evvel arkasında ne üzere sebepler yatıyordu? Doğduğumuz yüzyıla şükrettiren olaylardan birini gelin birlikte araştıralım.

Binlerce yıl evvel yaşamış medeniyetlerin toplumsal alışkanlıkları hakkında nasıl fikir sahibi olabiliyoruz?

bfa8fa54cd41ca4e10ed1f05425ac02c0c94c38c

Cevabı elbette arkeolojik araştırmalarda gizli. Bu farklı ve bir o kadar da acı verici uygulamayı Antik Mısır metinlerinde ve sanat yapıtlarında bulabiliyoruz. Mesela MÖ’den kalma mezar duvarlarında ve çeşitli yapıtlarda uygulamanın tasvirlerini görmek mümkün.

Hatta bunlardan biri de Giza’da bulunan piramitlerin en büyüğü olan Saqqara’da, Ankhmahor’un mezarında, iki yetişkin erkeğin penisinin kesildiğini resmeden bir kabartma bulunuyor.

Bunu yapmak birinci kimin aklına geldi? Aslında ardında kutsal bir kıssa yatıyor.

e50f29fa74869950a20ad705d8dec36fc20ece34

Eski Krallık devrinde bir aşağılama ya da cezalandırma sistemi olarak kullanılan bu ritüelin kökleri, Antik Mısır Mitolojisi’ndeki 4 kardeş ilahın kıssasına dayanıyor. Hadım uygulamasının temeli, mitoloji meraklılarının ismini epeyce düzgün bildiği, ölülerin ve tekrar doğuşun rabbi olan Osiris’in mevt hikâyesinde gizli. Bu öyküde; güzelliğiyle tanınan Tanrıça Isis, ölümlü dünyanın ilahı Osiris, kötülük yaradanı Seth ve bilgelik tanrıçası Nephtys isimli 4 değerli ilah ve tanrıça rol alıyor.

Tanrılardan Osiris tanrıça Isis ile, Seth de Nephtys ile evlidir. Ama başka tüm ilahlar üzere İlah Seth de Isis’in hoşluğundan etkilenip Isis’e aşık olur. Isis’le evlenmek isteyip Osiris’e düşmanlık besleyen Kötü İlah Seth, söylenenlere nazaran en güçlü ilah olan Güneş İlahı Ra gökyüzüne çıktığında yokluğunu fırsat bilip İlah Osiris’i öldürür. Öldürdüğü yaradanın bedenini 14 farklı yerinden keserek Nil Nehri’nin etrafındaki kentlere dağıtmaya başlar.

Important!  Breaking Bad'de Jane'in Feci Halde Ölmesine Neden Olan "Uykuda Sırt Üstü Kusma" Durumunun Sebepleri

Osiris’in utancı binlerce kölenin bahtı oldu.

38b9e0c10538d4958b91943ba4ab1c465592b160

Bunu öğrendiğinde çok üzülen Isis ise bir an evvel yola çıkıp kardeşi Nephtys ile sevgili kocası ve birebir vakitte kardeşi olan Osiris’in kesimlerini aramaya başlar. Farklı farklı kentlerde birer birer Osiris’in parçalarını bulur. Eksik kalan tek modül ise Osiris’in penisidir. Bulduğu her kesimin olduğu yereyse, gelecek devirlerde Antik Mısırlılar tarafından bugün hâlâ kalıntılarını bulabildiğimiz büyük tapınaklar inşa edilecekti.

Bundan sonra, Isis tanrısal gücünü kullanarak Osiris’in beden modüllerini birleştirdi ve kocasını diriltti. Dirildiğinde Osiris bütün olarak vücuduna sahip olmadığından artık ölümlüler dünyasına hükmedemeyecektir. Bu sayede Osiris ölüler dünyasına giderek oraya hükmetmeye başlar. Osiris ile Antik Mısır’da penis kesme asillik, soyluluk, ilah katına erişme üzere görülmeye başlandı. Fakat ilerleyen yıllarda bu durum değişerek bilakis döndü. Nüfusun alt katmanında görülen binlerce köle ve esir hadım edildi.

Bonus: Günümüzdeki sünnet geleneğinin atası Antik Mısırlılardır.

17761e3910d5d69b4e01e7932cf8130609de8add

Antik Mısırlıların yakaladıkları tutsakların acı veren bir uygulamaları hem o periyoda nazaran hayli maliyetliydi hem de birçok tutsağın hayatını kaybetmesine yol açıyordu ve köle pazarında satışları zorlaşıyordu.

af9f3cf186ccbeeeec790810f2e22823a6ed44c6

Bu sorunu çözmek için Mısırlılar, vakitle uygulamayı sadece sünnet derisini kesmeye dönüştürdüler. Bu değişiklik, tutsakların köle olarak ekonomik bedelini sürdürmelerine imkan tanırken, birebir vakitte onlara köle olarak hayat uzunluğu alınıp satılma gerçeğini hatırlatıyordu.

Yani günümüzde hala İslam ve Yahudilik inancında var olan sünnet geleneği, Antik Mısır ritüellerinin bir uzantısı. Sünnet hakkındaki farklı fikirleri incelediğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynaklar: The History of Circumcision, ScienceDirect, Britannica
Antik Mısır’da Kölelerin Cinsel Organlarını Neden Kesiyorlardı? Sünnetle Farklı Bir Bağı Var!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!