Apple Bir İlke İmza Attı! iPhone da artık USB-C’li! Peki, Apple Bunu Neden Yaptı?

featured
service

Apple, iPhone 15 serisini sonunda tanıttı. Milyonlarca teknoloji meraklısının canlı takip ettiği lansmanda, seriye gelen en heyecan yaratan yenilikse temas noktasında oldu. Apple, iPhone 15 etkinliğinde bir prensip imza attı ve Lightning ilişki noktasını ortadan kaldırdı!

Apple, 2012 yılında iPhone 5 ile tanıttığı Lightning ilişki noktasına iPhone 15 serisi ile veda ediyor ve USB-C’ye geçiyor! Böylelikle iPhone 15 serisi, birinci USB-C irtibat noktası kullanan iPhone serisi oldu.

Peki, Apple neden bu türlü bir atılımda bulundu?

Apple’ın USB-C serüveni aslında yaklaşık 10 yıldır devam ediyor. Avrupa Birliği, Apple ve öbür şirketlerin piyasadaki düzinelerce başka aygıtla tıpkı şarj standardını kullanması için uzun müddettir çalışıyor. Kurul sonunda Ekim 2022’de 100 watt’ın altında şarj olan her şeyin USB-C kullanmasını gerektiren bir maddede karar kıldı. Maksat, e-atıkları azaltmak ve eserlerin maliyetini biraz da olsa düşürmek.

Apple’ın da e-atık tüketimini düşürme şuuruyla başlattığı şarj aygıtlarını kutudan çıkarma girişimini destekleyen bu atılım, sonunda Apple tarafından da onaylanmış olacak ki, artık Apple eserlerini USB-C ile göreceğiz.

iPhone 15’in USB-C ilişki yuvasına geçiş yapması toplumsal medyada da geniş yer buldu. Bazıları USB-C portunun daha kullanışlı olacağını söylerken, bazıları ise bunun da Apple’ın pazarlama stratejinin bir kesimi olduğunu savundu. Kaldı ki Apple, USB-C – Lightning Adaptörünü 985 TL’den satışa sundu bile.

untitled 4 copy LlyZ

Bu değişiklik hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bekliyoruz!

Important!  Apple'ın tanıtım sırasında bahsetmediği 7 iPhone 15 Pro özelliği
Apple Bir İlke İmza Attı! iPhone da artık USB-C’li! Peki, Apple Bunu Neden Yaptı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!