Apple, Çinli müşterilerini Huawei’ye kaptırıyor

featured
service

Apple Inc.’nin piyasaya sürülen en yeni iPhone’unun Çin’deki diğer rakiplerine göre geride kaldığına dair kanıtlar artıyor. Açıklanan veriler, Apple’ın en önemli yurtdışı pazarı olan Çin’de bir gerileme yaşayacağı hakkında sinyaller veriyor.

Pazar araştırmacısı GfK’nin tüm markalar için son tüketici satışlarını kapsayan verileri, iPhone 15 serisinin satışlarında önceki yıla kıyasla lansman ayında yüzde 6’lık bir düşüş görüldüğünü gösterdi.
Öte yandan mobil telefon sektörü takipçisi IDC, Apple’ın sevkiyatlarının üçüncü çeyrekte yüzde 4 düştüğünü tahmin ediyor.

GfK, tedarik kısıtlamalarıyla karşı karşıya olmasına rağmen Huawei’in Mate 60 serisinin piyasaya sürüldüğü ayda 1,5 milyona yakın satış kaydettiğini ve bunun bir yıl öncesine göre iki kattan fazla olduğunu açıkladı.

GfK Çin Kıdemli Analisti Hayden Hou, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Huawei’in güçlü büyümesine rağmen Apple, iPhone 15 serisi satışlarda yüzde 6’lık bir düşüş kaydetti. Huawei Mate 60 serisi güçlü satış ivmesini gelecekte de sürdürmeye devam edecek.” dedi.

Net karını 3. çeyrekte iki kattan fazla artıran Huawei’in bilanço verileri mobil telefon piyasasında güçlü satışlarının olduğunu gösterdi. Diğer taraftan, açıklanan veriler sonrası Çinli şirketin büyük tedarikçilerinin hisseleri Pazartesi günü yükseliş yaşadı.

Important!  Trabzon Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi açıldı!
Apple, Çinli müşterilerini Huawei’ye kaptırıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!