Apple yarışa katılıyor: 1 milyar dolarlık bütçe ayırdı!

featured
service

Apple, yapay zeka araçlarını Siri, Apple Music ve diğer uygulamalara entegre etmek için 1 milyar dolarlık bir yatırım planlayarak, üretken yapay zeka (AI) alanındaki çabalarını artırdığı bildiriliyor. Bloomberg’e göre teknoloji devinin bu hamlesi, Google’ın Bard AI botu ve OpenAI’nin ChatGPT’si ile rekabet etmeyi amaçlıyor.

Şirket, dahili kullanım için üretken bir yapay zeka tabanlı geliştirici deneyimi platformu geliştirme ve uygulama geliştirme ekibini destekleme niyetini gösteren yapay zeka odaklı çeşitli iş ilanları yayınladı. Apple Perakende departmanında açılan özel bir pozisyon, müşteri etkileşimi için bir diyalogsal yapay zeka platformu geliştirmeye yönelik.

2gCnE 1698136386 8151

APPLE YAPAY ZEKAYI OFİS PROGRAMLARINA DA ENTEGRE EDECEK

Apple ayrıca Xcode gibi geliştirme araçlarına, sunum yazılımı Keynote’a ve otomatik olarak oluşturulan çalma listeleri oluşturmak için Pages gibi uygulamalara üretken yapay zekayı dahil etmenin yollarını araştırıyor. Bu çabalar, şirketin yapay zekayı ürün paketine ve hizmetlerine dahil etmeye yönelik daha büyük girişiminin bir parçası.

Bu gelişmelere ek olarak Apple, bir dil modeli olan Ajax’ı ve bir sohbet robotu olan Apple GPT’yi inşa etti. Bu araçlar Siri, Mesajlar, geliştiricilere yardımcı olmak için Xcode ve otomatik çalma listeleri için Apple Music’e entegre edilmeyi bekliyor.

ŞUANLIK APPLE YAPAY ZEKADAN ÇOK UZAK…

Bu gelişmelerle bile, Microsoft, OpenAI’nin ChatGPT’sine ve Google’ın Bard AI botuna yaptığı yatırımla karşılaştırıldığında, Apple’ın halka açık AI girişimlerinin hala geride kaldığı düşünülüyor. Şimdiye kadarki tek kayda değer yapay zeka başarısı, iOS 17’deki geliştirilmiş bir otomatik düzeltme özelliği oldu.

Piyasa, Apple’ın yapay zeka hamlesine ılımlı bir iyimserlikle tepki verdi. Firmanın hisseleri 2023 yılında yaklaşık %37 oranında artış gösterdi. Analistler Apple’ın hisselerine 20 Alış ve dokuz Bekletme notu verirken, ortalama fiyat hedefi 207,51 $ ve bu da %20,2’lik bir yukarı yönlü potansiyele işaret ediyor. InvestingPro verilerine göre Apple’ın piyasa değeri 2710,0 milyar ABD doları, F/K oranı 28,88 ve PEG oranı -19,75 olup, yatırımcılar şirketin değerlemesini değerlendirirken bunu göz önünde bulundurmak isteyebilir.

KAYNAK: HABER7
Important!  iPhone 15’i alan kaçtı: Apple mağazası yağmalandı!
Apple yarışa katılıyor: 1 milyar dolarlık bütçe ayırdı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!