Apple’ın A17 Pro çipi tam olarak nedir? İşte iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max’in yeni beyni

featured
service

Geçen yılki yaklaşımını sürdüren Apple, yeni işlemcisi olan A17 Pro’yu yalnızca iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max modellerinde kullanıyor. Yeni iPhone 15 ve 15 Plus ise geçen yılın iPhone 14 Pro modellerinin işlemcisi olan A16 Bionic’i kullanıyor.

Apple, A17 Pro’yu “şimdiye kadar üretilen akıllı telefonlardaki en süratli çip” olarak tanıttı ve yıllarca süren sürat testlerine bakılırsa şirket muhtemelen haklı. iPhone’lar çoklukla ham işlemci suratı açısından, rakip Android telefonlardan en az bir yıl önde. Apple’ın işlemci gücü, eserlerini rakiplerinden farklılaştırmasını, muhtaçlık duyduğu özellikleri eklemesini, iOS yazılım yükseltmelerini yıllarca desteklemesini ve yüksek fiyatlandırmasını sürdürmesini sağladı.

A17 Pro, Apple’ın TSMC’nin daha düzgün performansa ve daha yüksek verimliliğe sahip yeni üretim tekniği olan 3 nanometre süreciyle üretilen birinci işlemcisi. Rakip MediaTek Eylül ayının başlarında TSMC’nin 3nm sürecini kullandığını duyurmuştu, lakin Dimensity taşınabilir işlemcisi 2024 yılına kadar yüksek hacimli üretime ulaşamayacak.

3nm ile gelen 19 milyar transistör

Yeni çip üretim teknolojilerini kullanmak rakiplerin önüne geçmenin değerli bir yolu, zira yeni usuller transistör ismi verilen daha fazla devre elemanı ve daha fazla özellik barındırıyor. A17 Pro, A16’daki 16 milyar transistöre kıyasla 19 milyar transistöre sahip. Tarihî bir karşılaştırma yapmak gerekirse, A15 15 milyar, A14 11,8 milyar ve A13 8,5 milyar transistöre sahipti.

Daha evvel olduğu üzere, A17 Pro’da da ana beyin olarak altı CPU çekirdeği bulunuyor. Bu, geçen yıla nazaran %10 daha süratli olan bir çift yüksek performans çekirdeği ve dört verimlilik çekirdeğinden oluşuyor. İkincisi, telefonun her vakit en yüksek sürate gereksinim duymayan lakin telefonun hudutlu pil kapasitesine her vakit hürmet duyması gereken işlerinin birçoklarını hallediyor. Apple, ismi açıklanmayan rakipleriyle karşılaştırıldığında verimlilik çekirdeklerinin watt başına üç kat daha fazla performans sunduğunu söylüyor.

Important!  Apple, iPhone 17 İçin Yüksek Yenileme Hızı Sunan Ekranı Tercih Ediyor

İki kata kadar daha süratli nöral motoru

Çipin, konuşmayı metne dönüştürmek üzere kimi yapay zeka iş yüklerini yöneten nöral motoru iki kata kadar daha süratli. Saniyede 35 trilyona kadar süreç yapabiliyor, bu da geçen yılki 17 TOPS’un yaklaşık iki katı. Ekstra sürat, daha fazla makine tahsili işini iPhone’da tutarak ferdî datalarınızı buluttan uzak tutabilir.

Daha gerçek otomatik düzeltme, bir portre fotoğrafında art planı bulanıklaştırma, konuşma kaybı olanlar için şahsî bir ses oluşturma üzere özelliklere güç veriyor. Oyuncular için, pilinizi çözünürlüğü artırmak kadar zorlamadan görüntü oyunu grafik detaylarını artırabilen yeni bir MetalFX teknolojisine de güç sağlanıyor.

A17 Pro, ProRes görüntü formatı üzere iPhone 15 Pro özellikleri için özel olarak kullanılan motorlara sahip. Daha yeni AV1 görüntü formatı için dayanak ekliyor, bu da YouTube üzere bu formatı kullanan görüntü siteleri için verimliliği artıracak bir özellik. Ayrıyeten iPhone’un ProMotion ve her vakit açık ekranı için de bir motor bulunuyor.

A17 Pro’nun bir bölgesi USB’ye ayrılmış ve iPhone’un yeni USB-C irtibat noktası üzerinden 10 Gbps’ye kadar bilgi aktarmasına imkan tanıyor. Bu, örneğin bir dizüstü bilgisayara görüntü aktarmak yahut bağlı bir harici depolama aygıtına depolanan 4K 60fps ProRes görüntü çekmek için temas noktasını kullanışlı hale getirmek için büyük bir gelişme.

09o85vgo NFFs

Apple’ın en âlâ GPU’su

Yeni GPU, Apple tarafından “Apple GPU’ları tarihindeki en büyük yine tasarım” olarak isimlendiriliyor. Altı çekirdekli bir dizayna sahip olan GPU, %20’ye kadar daha süratli ve tıpkı vakitte oyun oynarken sürdürülebilir performans için daha güç verimli. Ayrıyeten A17 Pro birinci sefer, daha sürükleyici bir tecrübe için oyunlarda ışık ve yansımalara daha fazla gerçekçilik kazandırmaya yardımcı olan donanım hızlandırmalı ışın izleme özelliğine sahip.

Important!  Telefonlarımıza Gelecek 118 Yeni Emoji Duyuruldu
Apple’ın A17 Pro çipi tam olarak nedir? İşte iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max’in yeni beyni

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!