Apple’ın Yapay Zekâ Çalışmalarına Her Gün “Milyonlarca Dolar” Harcadığı Ortaya Çıktı: ChatGPT’den Daha Güçlü Yapay Zekâ Geliyor!

featured
service

ABD merkezli teknoloji devi Apple, bir müddettir kendi yapay zekâ lisan modelini geliştirdiği argümanlarıyla gündemde. Aslına bakacak olursak gerek sızdırılan bilgiler gerekse CEO Tim Cook tarafından yapılan açıklamalar, bu savların yersiz olmadığını gözler önüne seriyor. Mevzuya aşina kaynakların yaptığı son açıklamalar ise Apple’ın yapay zekâ dalında tahminlerin ötesinde bir noktada olduğunu ortaya koydu.

Edinilen bilgilere nazaran Apple’ın yapay zekâ üzerine çalışan birden çok takımı var. Bu grupların kimi sohbet botları, kimi ise görsel zekâ üzerine çalışmalar sürdürüyor. Hatta Apple’ın lisan modelleri üzerine çalışan grubunu “Foundational Models” olarak isimlendirdiği söyleniyor. Tezlere nazaran 16 kişiden oluşan bu grubun içinde geçmişte Google için çalışmış kimi mühendisler de bulunuyor. 

Apple, bu takımlara her gün “milyonlarca dolar” harcıyor

1c85e45198c28781088ae8469fec8ea833540e0d

The Information’a konuşan isimsiz kaynaklara nazaran Apple, yapay zekâ için eşi gibisi görülmemiş harcamalar yapıyor. Hatta bu harcamaların günlük bazda bile milyonlarca dolar olduğu tabir ediliyor. Apple, yapay zekâ konusunda rakiplerine nazaran gerideymiş üzere görünüyor olsa da art planda çok önemli çalışmalar yapılıyor üzere görünüyor. Pekala eldeki datalara nazaran son kullanıcı, Apple’ın yaptığı çalışmalardan nasıl etkilenecek?

Siri, manzara oluşturma ve dahası!

Apple’ın oluşturduğu ünitelerin başındaki isim, şirketin yapay zekâdan sorumlu başkanı John Giannandrea. Giannandrea, Siri‘nin bugünlere gelmesini sağlayan en önemli isim. Buradan, Apple’ın yapay zekâ çalışmalarının Siri tecrübesini güzelleştireceği çıkarımını yapabiliriz. Şöyle bir ayrıntı da verelim; Apple’ın yapay zekâ lisan modelinin GPT-3.5’ten daha güçlü olduğu söyleniyor. Lakin bundan dahası da olacak. Edinilen bilgilere nazaran Apple, fotoğraf ve görüntüleri tanıyıp tahlil edebilen, hatta video bile oluşturabilen çok istikametli bir yapay zekâ aracı üzerinde çalışıyor. 

Important!  Microsoft'un yeni raporu, gözlerin bir kez daha Çin'e çevrilmesine yol açtı
Apple’ın Yapay Zekâ Çalışmalarına Her Gün “Milyonlarca Dolar” Harcadığı Ortaya Çıktı: ChatGPT’den Daha Güçlü Yapay Zekâ Geliyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler