Araba Şirketlerinin Bilgilerimizi Çatır Çatır Sattığı Ortaya Çıktı: Seks Hayatınızı Takip Eden Bile Var!

featured
service

Popüler internet tarayıcısı Firefox’un da geliştiricisi olan, geçmişte inançlı internet kullanımıyla şahsî bilgilerin nasıl işlendiğine ait pek çok araştırma yapan ve ikaz niteliğinde kılavuzlar hazırlayan Mozilla Vakfı, bu defa dünyanın en tanınan araba markalarını kapsayan çarpıcı bir araştırma yaptı. Firmaların kullanıcı bilgilerini nasıl işlediklerini inceleyen araştırma takımı, tahmin bile edemeyeceğiniz sonuçlara ulaştı. Mozilla, araba şirketlerinin kullanıcı bilgilerini çabucak her alanda “sattıklarını” tespit etti. 

Mozilla’nın araştırmasına, ortalarında Renault, Toyota, Tesla, Nissan, Kia, Volkswagen, Ford, Mercedes-Benz ve Hyundai üzere dünyaca ünlü araba üreticilerini içeren 25 şirket dahil edildi. Mozilla araştırmacıları, bu şirketlerin kullanıcı datalarını nasıl topladıklarını ve dağıttıklarını tüm ayrıntıları ile araştırdı. Yapılan araştırmaya nazaran şirketlerin yüzde 84’ü, kullanıcı bilgilerini üçüncü taraflarla paylaşıyordu. Şirketlerin yüzde 76’sı kullanıcı bilgilerini satmak için müşteriden müsaade isterken, yüzde 56’sı ise bilgileri hükümet ve kolluk kuvvetleri ile paylaşıyordu.

Otomobil şirketleri, hangi bilgileri paylaşıyor?

34ac0283dad9191702b8d28efd87461123cc1e1d

Mozilla’nın yaptığı araştırmaya nazaran araba şirketleri, aklınıza gelebilecek her türlü datayı paylaşabiliyorlar. İsim, adres, e-posta ve telefon numarası üzere bilgilerin paylaşılmasına aslında alışığız. Fakat şirketler, bunların ötesine geçiyor. O denli ki şoförün ırkı, genetik bilgileri ve hatta göçmenlik durumu gibi daha özel datalar bile üçüncü taraflarla paylaşılabiliyor. 

Peki bir araba şirketi bu kadar datayı nasıl topluyor?

Mozilla’ya nazaran araba sahiplerine ilişkin bilgiler, direkt otomobiller üzerinden toplanıyor. Arabalarda on yıllardır sistem kaydı yapabilen bilgisayarlar olduğunu aktaran Mozilla, çağdaş arabaların ise internete bile bağlanabildiğini, sensörler, sesli asistanlar ve telefon kontakları ile dataların toplandığını tez ediyor. Mozilla’nın demek istediği şey aslında şu: Bugün akıllı telefonlarınız ile arabalar, aslında tıpkı biçimde sizi takip edip, bilgilerinizi topluyor.

Tesla, öteki 24 şirketten daha makus durumda!

Important!  TOGG araçlarına 'göz' olacak! Görme engelli Zülal geliştirdiği projeyi anlattı

689355fd4709a7894c4eaa00a5d74ad5f55e885c

Mozilla, araba kesimiyle ilgili araştırmasında 5 kategori oluşturdu. “Veri kullanımı”, “veri kontrolü”, “sürüş kayıtları”, “güvenlik” ve “yapay zekâ” olarak karşımıza çıkan bu kategorilerin tümünde de yetersiz kalan tek şirket Tesla’ydı. Öbür 24 üreticinin çok büyük bir kısmı ise yapay zekâ dışında kalan başka dört kategoride yetersiz kaldı. Buna karşın; Mozilla’ya nazaran en makûs ikinci şirket, Nissan’dı. Mozilla’ya nazaran Nissan, “seks hayatınızı” bile takip ediyor. Misal bir durum Kia’da da mevcut….

Mozilla’ya nazaran markaların durumu:

Marka Veri kullanımı Veri kontrolü Sürüş kayıtları Güvenlik Yapay zekâ
Renault Yetersiz Yetersiz
Dacia Yetersiz Yetersiz
BMW Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Subaru Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Fiat Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Jeep Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Chrysler Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Dodge Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Volkswagen Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Toyota Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Lexus Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Ford Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Lincoln Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Audi Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Mercedes-Benz Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Honda Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Acura Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Kia Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Chevrolet Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Buick Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
GMC Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Cadillac Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Hyundai Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Nissan Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz
Tesla Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz Yetersiz

Otomobil şirketleri, ruh sıhhati uygulamaları ile seks oyuncakları şirketlerinden bile makus durumda…

b22a86bfdd297af5b04e5c84dc217a7322461bae

Mozilla’nın yaptığı araştırmada çarpıcı bir ayrıntı var. Kuruluşa nazaran bilgi saklılığı yetersiz olduğu konusunda makus bir üne sahip olan ruh sıhhati uygulamalarının yüzde 37’si, incelenen araba şirketlerinden daha inançlı durumda. Ayrıyeten araba şirketleri, güvenlik bilgilerini paylaşma konusunda bile daha makûs durumdalar. Mozilla araştırmacılarına nazaran flört uygulamaları ve seks oyuncakları üreten şirketler, güvenlik bilgilendirmesi noktasında araba şirketlerinden çok daha güzel bir noktada yer alıyorlar.

Important!  Seat'ın Araba Üretimini Sonlandıracağı Resmen Açıklandı: Pekala Ne Üretecek?

Tüm bunlar tamam. Pekala kendimizi nasıl koruyacağız?

Mozilla tarafından yapılan açıklamalarda, kullanıcıların neler yapabileceklerine de değinildi. Açıklamaya nazaran üzgünüz lakin yapabileceğiniz çok da bir şey yok. Sonuçta bu alanda çok güzel olan bir marka yok. Lakin Mozilla, şirketlerin binlerce sözden oluşan gizlilik siyasetlerini okuyabileceklerini, bu sayede kendilerini nasıl koruyabileceklerine ait tahlil üretebileceklerini söylüyor…

Not: Bu makalenin Mozilla’nın araştırmasını yansıttığını unutmayın. Yarın öbür bir takım tarafından yapılacak öbür bir araştırma, daha farklı sonuçlar ortaya koyabilir.

Araba Şirketlerinin Bilgilerimizi Çatır Çatır Sattığı Ortaya Çıktı: Seks Hayatınızı Takip Eden Bile Var!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!