Atık Toplama Kutusunun İçini Gösteren Görüntü, Toplumsal Medyada Gündem Oldu: Geri Dönüşüm İçin Nitekim Boşuna mı Çabalıyoruz?

featured
service

Gittikçe artan dünya nüfusu, çevre kirliliğini de birebir oranda arttırmış durumda. Her gün gereğinden fazla tüketilen doğal kaynaklar, insanlık için tehlike arz eden boyutlara vardı. Üzerinde yaşadığımız dünyayı korumak ve gelecek jenerasyonlara pak bir etraf bırakmak en büyük sorumluluklarımızdan biri haline gelmiş vaziyette. 

Bunun için kullanılmayacak olan atıkları tekrar kullanabilmek, enerji tasarrufu sağlayıp kaynak tüketimini azaltmak için yardımımıza atık toplama noktaları koşuyor. Kentlerin muhakkak yerlerine koyulan, atıkları geri dönüştürebileceğimiz ve etraf kirliliğini azaltabileceğimiz atık toplama konteynerleri bu mevzuda büyük ehemmiyet arz ediyor. Lakin geri dönüşüm noktalarına duyduğumuz itimat, sosyal medyada paylaşılan bir görüntüden sonra biraz sarsıldı.

Bir X kullanıcısı (eski ismiyle Twitter), atık toplama konteynerlerinin içini merak edip denetim etti. 

X’te (diğer ismiyle Twitter) @argenindelisi isimli bir kullanıcı, yolda giderken bir atık toplama konteynerinin kenarlarının aralıklı olduğunu fark ediyor. Bu durum dikkatini çektiği için biraz daha yaklaşıp konteynerin içini denetim ediyor ve gördükleri karşısında çok şaşırıyor.

Bizim itinayla ayrıştırıp konteynerin başka bölmelerine attığımız atıklar, görüntüdeki manzaralara nazaran ayrıştırılmıyor. Cam, plastik, kağıt ve evsel atık üzere bütün atıklar birebir yerde toplanıyor.

Videoyu gören kullanıcılardan yorumlar gecikmedi.

849964064b05613325446bd5ce0b4ff5dc4b2014

5a11a644afa06a3f4dfde5985983f910f6f41e70

2e07cbabf4f9ec093a8faadf2644f2d602e52b9b

cc3c94d6eec067ea2c76dcc35cef2263567bbd4f

Benzer bir görüntü, Esenyurt’tan da geldi:

Söz konusu görüntünün viral olmasından sonra bir öteki kullanıcı İstanbulEsenyurt‘tan da emsal görüntüler gösteren bir görüntü paylaştı. İki görüntü da geri dönüşüm konusuna ehemmiyet verenlerin yıkım yaşamasına neden oldu. 

Aslında belediyeler, geri dönüşüme verdikleri değeri göstermek için yeni projeler hayata geçiriyorlar. Lakin…

2d5379326a684a007e96d4fff12e253ff72afcf1

Mersin Yenişehir Belediyesi, Ambalaj Atığı Toplama ve Ayrıştırma Tesisi‘ni açarak geri dönüşüm konusunda çalışmaları olan bir belediye. Tamamen kapalı ve 350 metrekarelik bir alanda hayata geçirdiği atık toplama tesisi ile cam, plastik, pet, kağıt, karton, naylon ve metal üzere atıklar toplanıp ayrıştırılıyor. Tesisin atık sürece kapasitesi ise günlük 10 ton.

Important!  iPhone 15 Pro Max inceleme!

Proje, geri dönüşüm açısından yararlı olsa da kıymetli bir noktanın altını çizmemiz gerekiyor; kelam konusu tesis atıkların toplanıp ayrıştırılması noktasında hizmet veriyor. Yani atıkları bizim ayırmamızı teşvik edici bir özelliği bulunmuyor.

Yenişehir Belediyesi, bunun yanında ‘Çevreci Halk Kart’ projesini de ardından sundu

db5c07e8996a70a85307287aceaea3ed9501b33f

Yenişehir Belediyesi’nin sunduğu bu projede vatandaşlar atıkları toplayıp geri dönüşüm tesisine getiriyor. Bu atıklar karşılığında verilen ‘Çevreci Halk Kart’ bakiyesine TL olarak yükleniyor ve vatandaşlar bu bakiyeyi mahallî esnaflarda kullanabiliyor.

Geri dönüşüme yönlendirmek için maddi dayanak sağlayan belediyelerin sayısı her geçen gün artıyor

39ed6b2cb18a49a1f2862a9e7ba9828c3f49d803

İstanbul Ataşehir Belediyesi, iki pilot okulda “Geri dönüştür, paraya dönüştür!” sloganı ile geri dönüşüm projesini hayata geçirdi. Öğrenciler, veliler yahut okulun bulunduğu mahalle sakinleri konutlarında biriktirdikleri geri dönüştürülebilir atıkları toplama noktasına getirip geri dönüşüme katkı sağlıyorlar. 

Atık ölçüsü ilgili bireye puan olarak geri dönüyor. Atıklar vazifeliler tarafından toplanıyor, ayrıştırılıyor ve atık ölçüsüne denk gelen puanlar, vatandaşın hesabına aktarılıyor. Puanlar muhakkak bir ölçüye ulaşınca market çeki veriliyor. Fakat bu proje de atıkların vatandaşlar tarafından ayrıştırılmasıyla ilgili bir teşvik sunmuyor.

Yapılan çalışmalar geri dönüştürülebilir atıkların toplanmasına yarar sağlayabilir. Pekala atıkları ayrıştırmak için boşuna mı gayret harcıyoruz?

1ccc2549ebb7da2a19b8e9bdfca16a9703de3998

Sosyal medyada gündem olan görüntü, geri dönüştürülebilir atıkları ayrıştırma uğraşlarımızın boşa olduğunu düşündürüyordu. İşin makûs yanı, üstte örnek olarak gösterdiğimiz iki çalışmanın da atıkları ayrıştırmamız açısından rastgele bir gerekliliğin olmadığını gösteriyor. Elbetteki iki örnekle Türkiye’deki tüm belediyelerin çalışmalarına dair çıkarımda bulunamayız lakin en azından bazı kent ve ilçelerde geri dönüştürülebilir atıkları ayrıştırma uğraşlarımızın nitekim de boşa olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak: Ataşehir Belediyesi, Yenişehir Belediyesi
Atık Toplama Kutusunun İçini Gösteren Görüntü, Toplumsal Medyada Gündem Oldu: Geri Dönüşüm İçin Nitekim Boşuna mı Çabalıyoruz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!