Batılı şirketlerden İsrail’i eleştirenlere cadı avı

featured
service

İsrail-Filistin savaşı, batıda teknoloji ve iş dünyasını karıştırdı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını eleştiren iş insanları ve öğrenciler, pek çok mecrada adeta cadı avına maruz kaldı.

Dünyanın en önemli girişimcilik ve teknoloji etkinlikleri arasında yer alan Web Summit’in kurucusu, Batı’nın İsrail’e verdiği desteği eleştiren yorumlarının ardından gelen tehditler nedeniyle özür diledi.

Paddy Cosgrave, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak cuma günü sosyal medyada “Bir kez olsun doğru olanı yapan İrlanda hükümeti hariç, pek çok Batılı lider ve hükümetin söylem ve eylemleri karşısında şok oldum. Savaş suçları müttefikler tarafından işlense bile savaş suçudur ve ne oldukları ortaya konmalıdır” dedi.

KONFERANSTAN ÇEKİLDİLER

Bu sözler büyük teknoloji girişimcilerinin hücumuna uğradı. Y Combinator CEO’su Garry Tan, Sequoia Capital yatırımcısı Ravi Gupta, şarj edilebilir pil firması Addionics’in CEO’su Moshiel Biton, Angular Ventures’ın ortağı Gil Dibner gibi teknoloji figürleri kasım ayında Portekiz’in Lizbon kentinde yapılması planlanan zirveye katılmaktan vazgeçtiğini açıkladı.

70 bin kişiye ev sahipliği yapacak etkinlikle ilgili tehditlerin ardından Cosgrave bir özür mesajı yayınladı. Cosgrave yaklaşık 600 kelimelik bir özür yayınlayarak “Hamas’ın eylemleri şeytani, iğrenç ve canavarca” dedi. Cosgrave, “Hamas’ın zulmüne yanıt olarak İsrail’i uluslararası hukukun sınırlarını aşmamaya” çağırdığını ancak sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

İŞ TEKLİFİNİ İPTAL ETTİLER

Batı dünyasında İsrail’i eleştirilere yönelik cadı avı yalnızca Web Summit ile sınırlı kalmadı. Bir hukuk firmasının New York Üniversitesi hukuk öğrencisine yaptığı iş teklifi, o öğrencinin İsrail’i eleştirmesinin ardından ‘kışkırtıcı yorumlar’ yaptığı gerekçesiyle iptal edildi.

Üniversitenin öğrenci birliği başkanı Ryna Workman, salı günü öğrenci birliğinin bültenine “Bu muazzam can kaybının tüm sorumluluğu İsrail’e aittir. Bu şiddet rejimi, direnişi gerekli kılan koşulları yarattı. Filistin direnişini kınamayacağım” diye yazdı.

Important!  Yapay zeka animasyon dünyasını da ele geçirdi!

Olayın yaşandığı günün akşam saatlerinde Winston & Strawn hukuk firması, yorumların kendi değerleriyle derinden çeliştiğini söyledi ve öğrencinin ismini vermeden iş teklifini iptal ettiğini söyledi.

FİNANS DÜNYASI ÖĞRENCİLERİ LİSTELEDİ

Geçtiğimiz hafta, Harvard’da da bir grup öğrenci, İsrail’i şiddetten tamamen sorumlu tutan bir mektup yazdı.

Mektup geniş yankı buldu ancak ABD’nin önde gelen risk fonu yöneticilerinden Bill Ackman’a göre, bazı üst düzey yöneticiler, bu mektuba imza atan öğrencilerden herhangi birinin işe alınmadığından emin olmak için öğrenci organizasyonlarındaki üyelerin listesini istedi.

Batılı şirketlerden İsrail’i eleştirenlere cadı avı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler