Bir Savaş Esirinin Kamera Önündeyken Gizlice Verdiği Bildirinin Manasını Öğrenince Tüyleriniz Ürperecek!

featured
service

Yardım davetinde bulunduğu basın toplantısı sırasında hükümete bağlılığını anlatıyordu ancak bunu yaparken gözleri de bir şeyler söylüyordu.

Kaset, geniş çapta yayıldı ve ABD istihbarat uzmanları, Mors bildirisini yakaladı. İletide ne dediğine, sonrasında neler olduğuna, Jeremiah Denton’ın bahis buralara gelene kadarki enteresan öyküsünün ayrıntılarına bir arada dalalım.

Jeremiah Denton’ın kim olduğuna bakarak başlayalım.

267b517456061c6c634c395cba47a5d7213e23cb

ABD Donanması’nda amiral olarak vazife yapıp emekli olan Denton, Senato’da Alabama’yı temsil eden bir senatördü. Onun, değerli biri olmasını sağlayan en değerli etken ise pilotluğunu yaptığı jetin vurulmasından sonra Kuzey Vietnam’ın Hanoi kentinde esir olarak tutulurken gösterdiği yürekti.

1966 yılında verdiği röportajda, tüm dünyanın ilgisini çeken bir ileti verdi.

Denton’ın savaş esiri olarak tutulduğu 1966 yılında, Vietnam’ın propogandasına karşı kendi ülkesini temsil etmek üzere milletlerarası bir basın toplantısına çıkarıldı. Onu kamera önüne çıkaran kimsenin olacaklardan haberi yoktu.

Kayıt sırasında, kanlanmış gözlerini, Mors alfabesine nazaran kırparak “T-O-R-T-U-R-E” (işkence) harflerini kodladı. Tüm dünyaya, oradaki şartların vahim olduğunu ve onlara azap yapıldığını bu türlü zeki bir prosedürle duyurmuş oldu.

Neredeyse 8 yıl boyunca savaş esiri olarak kalmaya devam etti.

623522f32bcdaad2d5a73bf36981be1c17a97fb3

Kayıtlara geçen o an, Amerika başta olmak üzere tüm dünyada tesir yarattı ve Denton, Vietnam Savaşı’nın bir figürü hâline geldi. 

12 Şubat 1973 tarihinde, “Eve Dönüş” isimli bir operasyonla özgür bırakıldı ve o periyotta özgür bırakılan birinci Amerikalı savaş esiri oldu. Daha sonra öbür esirler de hür bırakılarak Amerika’ya geri döndüler.

Denton, 28 Mart 2014 tarihinde, 89 yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Bilhassa esir tutulduğu vakitlerde gösterdiği cüret ve yaşadığı zorluklar ise günümüzde bile konuşulmaya devam ediyor.

93d6247c438742da7ecacade865b6d6f4884dfdd

Kaynaklar: CB News, AL, Eye Witness
Important!  iPhone'da arama geçmişi nasıl silinir?
Bir Savaş Esirinin Kamera Önündeyken Gizlice Verdiği Bildirinin Manasını Öğrenince Tüyleriniz Ürperecek!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!