Birtakım YouTube Yöneticilerine Nazaran Shorts, Platformun “Çökmesine” Yol Açabilir!

featured
service

Çin merkezli toplumsal medya uygulaması TikTok, toplumsal medyada yeni bir devir başlattı. Kullanıcıların TikTok’a büyük ilgi göstermesi, rakip platformlarında kısa görüntü biçimlerine odaklanmasına yol açtı. Instagram Reels ile YouTube Shorts, bunun en net örneği. Lakin kısa görüntüler, dünyanın en büyük çevrimiçi görüntü platformu YouTube’un çok da işine gelmemiş gibi görünüyor.

Financial Times’a konuşan bir üst seviye YouTube yöneticisi, Shorts görüntülerin YouTube’un en büyük gelir kaynağı olan reklamlara sekte vurduğunu söyledi. Üstelik şirketin üst seviye idare takımlarında olan pek çok kişi bu türlü düşünüyor. Hatta YouTube çalışanlarına nazaran YouTube, TikTok’a rakip olmak için kullanıma sunduğu Shorts özelliği nedeniyle büyük bir mali krizin içine girebilir.

Peki YouTube çalışanları neden bu türlü düşünüyor?

3f9082085c7a03b030137e999fc2d4ec69de57dc

YouTube’un bir numaralı gelir kaynağı reklamlar. Şirket, yalnızca uzun görüntülerin yüklendiği devirlerde hayli yüksek reklam gelirleri elde ediyordu. Lakin Shorts’un kullanıma sunulmasıyla bu durum değişti. YouTube reklam geliri son çeyrekte toparlanma göstermiş olsa da evvelki üç çeyrekte düştü. Yıllık bazdaki reklam gelirleri de düşüş eğiliminde. İşte YouTube yöneticilerini endişelendiren şey de tam olarak bu.

Google, Shorts’tan daha fazla para kazanmak için neler yapacağı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Lakin bu bahiste somut adımlar atılamadı. Öte yandan; Financial Times’ın araştırmasına nazaran Shorts görüntüler tanınan olmaya devam ettikçe, içerik üreticiler uzun müddetli görüntülerden uzaklaşıyor ve bu da YouTube’un reklam gelirlerini düşürmede çarpan tesiri yapıyor. Platformun geleceğe yönelik atılımlarını görmek için daima birlikte bekleyeceğiz.

Important!  Samsung'dan Apple'a, Romeo ve Juliet'li iMessage Çağrısı! [Video]
Birtakım YouTube Yöneticilerine Nazaran Shorts, Platformun “Çökmesine” Yol Açabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!