Bitkilerin, Onlarla Konuştuğumuzda Bize Karşılık Verdiği Keşfedildi: O Halde Neden Duyamıyoruz?

featured
service

Sularken dertleştiğimiz, bazen içimizi döktüğümüz bitkilerin sessiz durduklarına bakmayın. Bitkilerin koparıldıkları yahut sulandıkları vakit reaksiyon olarak ses çıkardıkları keşfedildi, lakin bu, sizin bizim üzere çıkardığımız seslere hiç benzemiyor.

Yapılan araştırmalara nazaran bitkiler, onlara ziyan verdiğimizde gerçekten çığlık atıyorlar ancak şimdiye kadar hiç duymadık. Zira ağır gerilim esnasında etraflarına yaydıkları frekanslar, insan kulağının duyamayacağı aralıklarda.

Bitkilerin duyamadığımız halde çıkardıkları sesler, gerilimlerini muhakkak etme metotlarından biri

70f5b457a1354887ecbf6a2aa37f31099e7e66dd

En sessiz olduğunu düşündüğümüz alanda bile, insan kulağının duyamadığı frekanslarda sesler bulunur. Tel Aviv Üniversitesi’nden biyolog Lilac Hadany, bu sesleri duyabilen hayvanların olduğunu lakin insanların duymasının neredeyse imkansız olduğunu söyledi. Tabiattaki canlıların birbirleriyle etkileşime girme hallerinden biri olsa gerek.

Bitkiler, başka canlılar üzere böcekler ve öbür hayvanlarla etkileşime giren canlılar. Birçok vakit etraflarındaki canlılarla etkileşime girebilmek için seslerini kullanırlar. Bilhassa gerilim altındayken bitkiler sandığımız kadar pasif durmazlar. Renk ve hal değiştirirler, etraflarına güçlü kokular yayarlar.

Bitkilerin yaptıkları bu fizyolojik değişiklikler, bir nevi savunma düzeneği olarak düşünülebilir

d8c6cd0dbbdcc893e1c397ee402f1291b71afd65

Bitkilerin bu değişiminin kendilerini korumak ve savunmak hedefli olduğu belirtildi. Lakin fizyolojik değişimler dışında bitkilerin ses çıkarabildikleri keşfedildi. Lilach Hadany ve meslektaşları, bitkilerin sesleri algılayabildiklerini keşfettiler. Bunu tam manasıyla öğrenmek için domates ve tütün bitkilerini denek olarak kullandılar.

İlk denek kümesi sulanmış ve kesilmemiş bitkilerdi. Bu deneyi temel bir bilgi edinmek için evvel gerilimsiz bir ortamda, yani ses yalıtımlı bir odada ve akabinde sera ortamında gerçekleştirdiler. İkinci denek kümesi ise kesilmiş ve susuz kalmış bitkilerdi. Bu bitkileri de birebir formda ses yalıtımlı bir odada ve akabinde sera ortamında gözlemlediler.

Stres ortamındaki bitkilerin insan kulağının duyamayacağı frekans aralıklarında, yarıçapı 1 metreyi aşan genişlikte ses dalgaları oluşturduklarını gözlemlendi. Bu sesi bir patlama yahut bir tıklatma sesi olarak düşünebiliriz. Saatte ortalama 40 sefer ‘tık’ sesi yayan bitkiler, gerilim devam ettikçe bu sesi arttırdılar. Strese maruz kalmayan bitkiler ise hiç reaksiyon vermeyip ve olağan süreçlerine devam ettiler.

Important!  HUAWEI MateBook 14s 2023,  HUAWEI Online Mağaza'da ön satışa sunuldu

Hadany ve meslektaşları, kullandıkları algoritma ile yalnızca domates ve tütün bitkilerinin değil, öteki bitkilerin de (buğday, mısır, üzüm, kaktüs vb.) farklı sesler çıkardıklarını keşfettiler.

Bu heyecan verici araştırmanın tamamlanmayan istikametleri elbette var. Şu an için bitkilerin çıkardıkları seslerin kaynağı şimdi belirli değil. Öteki gerilim ortamlarının (aşırı sıcaklar ve öbür olumsuz koşullar) bitkiler üzerindeki tesirleri hala araştırma konusu.

Bitkilerin, Onlarla Konuştuğumuzda Bize Karşılık Verdiği Keşfedildi: O Halde Neden Duyamıyoruz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!