Breaking Bad’de Jane’in Feci Halde Ölmesine Neden Olan “Uykuda Sırt Üstü Kusma” Durumunun Sebepleri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sezon 2’nin 12. bölümünde Jesse, kız arkadaşı Jane ile birlikte yüksek dozajda uyuşturucu aldıktan sonra ikisi de uyuyakalarak kendilerini büyük bir riske atmışlardı.

Buna risk diyoruz zira bu olay, Jane’in vefatına sebebiyet vermişti. Walter White, Jesse’yi sarsarak uyandırmaya çalışırken, Jane o sarsıntıyla oldukça riskli olan sırt üstü pozisyonuna geçmişti.

Eğer kanınızda yüksek dozajda alkol yahut uyuşturucu varsa; bunlar, reflekslerinizi baskılayarak ve kaslarınızı kasarak uyanamamanıza neden olur.

Bu sebeple sırt üstü yattığınızda, kustuğunuzu hissetseniz bile kendinizi başka birinin yardımı olmadan sağa, sola yahut koma konumuna yatıramazsınız.

Yani Jane, kustuğunun farkında bile olsa hareket edemeyecek kadar kasları baskılanmıştı ve kusmuğu, akciğerlerini tıkayarak nefessiz kalmasına sebep oldu. Maalesef ki sırt üstü yattığı için öldü, diyebiliriz.

08bfb4b0e30964b6d3fb8ad82d059b9b51eef977

Eğer uyurken daha önce uyku felci geçirdiyseniz, aslında bu pay en yakın örneği anlayabilirsiniz diyebiliriz. Eminiz ki alkol aldığınızda arkadaşlarınızdan yahut yakın etrafınızdan “Sırt üstü yatma, kusarsın boğulursun.”  gibi kelamlar duymuşsunuzdur, duymadıysanız da biz ikazımızı yapmış olalım.

42bf55a52bc2b27b57a6f8000d710ec646ef9bc3

Aşırı alkollüyken sırt üstü durumda uyumak reflekslerinizi bastırabilir, o yüzden şayet alkol alıyorsanız kesinlikle dozajında içmenizi öneririz.

Sırt üstü yatarak kusan bireyler, kusmuğunu akciğerlerine kaçırıp tıkanma nedeniyle nefes alamazlar ve bu nedenle kendi vefatlarına sebebiyet verebilirler. Ölmeseler bile kusma, akciğerde zatürre üzere sıkıntılara yol açabilir.

Kaynaklar: Very Well Mind,Fredonia
Important!  Gerçek "Yenilmezler": Avrupa Şampiyonu Filenin Sultanları Muhteşem Kahraman Olsaydı Nasıl Görünürdü?
Breaking Bad’de Jane’in Feci Halde Ölmesine Neden Olan “Uykuda Sırt Üstü Kusma” Durumunun Sebepleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!