Büyük bir açığı kapatan iOS 16.6.1 güncellemesi çıktı

featured
service
buyuk bir acigi kapatan ios 16 6 1 guncellemesi cikti168597 0 Apple, iOS 16’da bulunan ve saldırganların iPhone kullanıcılarının rastgele bir etkileşimi olmadan bir aygıta uzaktan casus yazılım yüklemesine müsaade verebilecek kritik bir güvenlik açığını gidermek için iOS 16.6.1 güncellemesini yayınladı. Uzmanlar ilgili güncellemenin yüklenmesini öneriyor.

Kritik açığı önleyen iOS 16.6.1 güncellemesi çıktı

buyuk bir acigi kapatan ios 16 6 1 guncellemesi cikti168597 1 NGO Group tarafından geliştirilen Pegasus casus yazılımı bir mühlet evvel bir sivil toplum kuruluşunun çalışanına ilişkin iPhone’a yüklemek için kullanılmıştı. Casus yazılımın bulaştığı aygıt fotoğraflar, iletiler ve ses/video kayıtları da dahil olmak üzere neredeyse tüm bilgileri saldırgana gönderebiliyor. Apple, bu açığın keşfinden yalnızca birkaç gün sonra iOS 16.6.1’i yayınladı.

iPhone sahiplerinin, casus yazılımla amaç alınma ihtimalleri olmasa bile bu güncellemeyi yüklemeleri çok değerli. Bu yeni güvenlik açığından nasıl yararlanılacağını keşfetmek için iOS güvenlik güncellemelerinde bilakis mühendislik yapmak isteyen pek çok küme var ve bu da daha geniş çaplı atak riskini artırıyor.

Açığı ortaya çıkaran ve derhal Apple’a bildiren Citizen Lab, bilinen nedenlerden dolayı güvenlik açığının tam bir dökümünü sunmadı, lakin açık, iMessage aracılığıyla gönderilen makûs maksatlı manzaralarla yüklenen PassKit – Apple Hisse ve Wallet’ın ardındaki framework – eklerini içeriyor. iOS 16.6.1 ile birlikte birebir açığı kapatan iPadOS 16.6.1 güncellemesi de yayınlandı. İlgili güncellemeler iPhone 8 ve üzeri, iPad Pro (tüm modeller), iPad Air 3. jenerasyon ve üzeri, iPad 5. jenerasyon ve üzeri ve iPad küçük 5. jenerasyon ve üzeri için indirilebilir durumda.

Important!  Hindistan, Ay'ın Güney Kutbuna İniş Yapan Birinci Uzay Aracını "Uyuttu": Pekala Neden?
Büyük bir açığı kapatan iOS 16.6.1 güncellemesi çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!