ChatGPT^nin, her 20 sorgu için yarım litre su “içtiğini” biliyor musunuz?

featured
service

Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacı Shaolei Ren’in bildirdiğine nazaran, ChatGPT ve gibisi LLM’ler, kullanıcıların sorduğu her 20 ila 50 istem yahut sorgu için 500 mililitreye kadar su kullanıyor. Bu yılın başlarında Arxiv’de yayınlanan bir makalede araştırmacı, 500 ml’nin çok fazla görünmeyebileceğini lakin ChatGPT’nin dünya çapındaki kullanıcılar tarafından ortak kullanımıyla birlikte su kullanımının çok büyük ölçülere ulaşabildiğini belirtti.

AP News ile konuşan Ren, “Microsoft’un 2022 etraf raporundaki su artışının büyük kısmının yapay zekadan kaynaklandığını söylemek hakikat olur. Bu, üretken yapay zekaya yapılan ağır yatırım ve OpenAI ile paydaşlıktan geliyor. Birçok kişi ChatGPT’nin altında yatan kaynak kullanımının farkında değil. Kaynak kullanımının farkında değilseniz, kaynakların korunmasına yardımcı olmamızın hiçbir yolu yok” dedi.

Microsoft, AP News tarafından sorulduğunda bu sorunu kabul etti ve güç kullanımını ve karbon ayak izini ölçmenin yollarını araştırdığını söyledi. Ayrıyeten LLM’leri daha az güç ağır hale getirmenin yollarını aradığını da ekledi.

Şirket, AP News ile yaptığı görüşmede “emisyonlarımızı izlemeye, ilerlemeyi hızlandırmaya, bilgi merkezlerine güç sağlamak için pak güç kullanımımızı artırırken, yenilenebilir güç satın almaya ve 2030 yılına kadar karbon negatif, su müspet ve sıfır atık olma istikametindeki sürdürülebilirlik gayelerimizi karşılamaya yönelik öteki gayretlerimize devam edeceğiz” dedi.

OpenAI de su kullanımı problemini başka olarak kabul etti ve LLM’leri güç açısından daha verimli hale getirmenin yollarını aradığını söyledi.

Çoğu insanın üretken yapay zekayla birinci etkileşimi 2022’nin sonunda çıkan ChatGPT’ydi. Lakin kimi kaynaklara nazaran ChatGPT kullanımı son üç aydır azalıyor. Kalıcı bir tahlil olmasa da, ChatGPT’ye erişim sağlayanların sayısının azalmasıyla birlikte, muhtemelen teknolojinin su kullanımı da azalacaktır.

Important!  İnsanların Binlerce Yıldır Tıbbi Maksatla Kullandığı Enteresan Bitki: 'Kedi Otu' Nedir, Faydaları ve Ziyanları Nelerdir?
ChatGPT^nin, her 20 sorgu için yarım litre su “içtiğini” biliyor musunuz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler