Çin’in iPhone yasağı sonrası Apple hisseleri çakıldı

featured
service
cin in iphone yasagi sonrasi apple hisseleri cakildi168588 0 Çin’deki kritik devlet kurumlarında iPhone veya yabancı eserlerin kullanımı çalışanlar için aslında yasaktı lakin bir müddet evvel bu yasağın kapsamı büyük ölçüde artırılarak hassas departmanların ötesinde hükümet takviyeli kurumlar ve devlet şirketlerini de kapsayacak formda genişletildi. iPhone yasağı sonrasında ise Apple’ın payları önemli oranda üştü.

iPhone yasağı Apple’a 200 milyar dolara mal oldu

cin in iphone yasagi sonrasi apple hisseleri cakildi168588 1 Birçok Batılı şirket ülkede zorlanırken, Çin Apple için büyük bir pazar. CEO Tim Cook, mart ayında firmanın Çin ile olan bağını övmüş ve ülkedeki satışları son çeyreğin “en önemli” olayı olarak nitelendirmişti. Çin birebir vakitte Apple’ın iPhone gelirlerinin yüzde 18’ini karşılıyor. Lakin görünen o ki Pekin’in kendi teknolojisi lehine yabancı eserleri dışlaması kelam konusu olduğunda bu yakınlık hiçbir şey söz etmiyor.

Yasak kararı sonrasında ise Apple’ın pay fiyatları iki gün içinde yüzde 10 oranında düşüş gördü. Borsada yaşanan düşüş sonrasında Apple, 200 milyar dolardan fazla kaybetti. Firmanın piyasa bedeli ise 2,78 trilyon dolara geriledi.

Çin’in bu yasağının ise ABD’nin Huawei ve başka Çinli firmalara ağır yaptırımlar uygulamasından yıllar sonra gelmesi dikkat alımlı. Buna ek olarak, birçok ABD hükümet çalışanının TikTok’u iş aygıtlarına yüklemesi yasak ve yakın vakitte yapılan bir anket, insanların %50’sinin uygulamanın ülke çapında yasaklanmasını istediğini öne sürüyor. ABD ayrıyeten Çin’in çip sanayisini gelişmiş çip üretim araçlarına erişimini kısıtlayarak vurmaya devam ediyor.

Important!  WhatsApp’tan Android kullanıcılarını üzecek değişiklik!
Çin’in iPhone yasağı sonrası Apple hisseleri çakıldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler