Damacana Su Kullanmaktan Bıkanların Yöneldiği Su Arıtma Aygıtları Sanıldığı Kadar Saf mu?

featured
service

Demineralize hale gelmiş sular; kalp-damar hastalıklarından mide-bağırsak bozukluklarına kadar birçok hastalık riskini arttırıyor.

Musluk sularının kirli olması, damacanaların gereğince hijyenik olmaması birçok kişinin su arıtma aygıtlarını tercih etmesine sebep oluyor. Suyun içerisindeki ziyanlı hususları filtrelemesi için arıtma aygıtı kullanılsa da aslında bedenimiz için gerekli mineraller de filtreleniyor.

Su arıtıcılar, suyu kirli hususlardan nasıl arındırıyor?

d610eac8b01d418b36a9f0ffc0b5158a5d94a468

Birçok farklı çeşitte piyasada yer alan su arıtıcılar ekseriyetle karşıt ozmoz (RO), damıtma ve UV ışığı kullanımı ile suyu zararlı maddelerden arındırıyor. Kirleticileri sudan uzaklaştıran aygıtlar, ham suyu filtreleyip pak su sağlıyor.

Bazı sistemler kimyasal hususlar ile bu süreci yaparken kimileri da elektrostatik yük ile temiz su elde ediyor. Karşıt ozmozun sıklıkla kullanıldığı su arıtma aygıtlarında krom, cıva, kurşun üzere ziyanlı hususlar uzaklaşırken kalsiyum ve potasyum üzere gerekli mineraller de %92-99 ortadan kalkıyor.

Dünya Sıhhat Örgütü, RO’nun olumsuz tesirini bildirdi.

1a29b096cb2ce656d84940a4b86c3e8a7c1b1450

Tartışma konusu olan su arıtma aygıtları için Dünya Sıhhat Örgütü de olay çalışmaları gerçekleştirdi. Açıklamaları ise “Hayvan ve insan organizması üzerinde kesin bir olumsuz etki yaratıyor.” halinde.

İnsan sıhhatine yan tesirlerini kanıtlayan durum ise kalsiyum ve magnezyum düzeyinden kaynaklıyor. Kimilerine nazaran “temiz su” içerisindeki mineral seviyesi kâfi seviyede sayılsa da yapılan araştırmalar uzun periyodik “saf su” tüketiminin yol açtığı hastalıklara dikkat çekiyor.

Vücudun muhtaçlığı olan temel mineralleri ortadan kaldırıyor.

e030b73fe78bfd04e6a42d95add80560c4cf9dfc

Cıva, krom, kurşun ve arsenik üzere unsurları uzaklaştırma konusunda tesirli olsa da RO sistemi ile çalışan su arıtma aygıtları, gereksinimimiz olan mineralleri büyük ölçüde azaltıyor.

Bu da bedenin yeteri kadar mineral alamaması durumunda öbür besinlerden yahut kaynaklardan alınan minerallerin idrarla boşaltılması anlamına geliyor.

Hayati organların bozulmasına neden oluyor.

Important!  İkinci El Araba Pazarı Dinginleşti: İlana Daha Az Araç Konulmaya Başlandı

Mineral eksikliği, hücrelerin kendi istikrarlarını müdafaa düzeneğini da etkiliyor. Bu durum ise suyun hücrelere gereğince dağıtılamaması demek. Sıhhat problemleri ise burada kendini gösteriyor.

Yorgunluk, kas krampları, baş ağrısı saf su içtikten sonra ortaya çıkabilecek birinci ve hafif problemler oluyor. Mineral dengesizliği; böbrek işlevlerinde bozulma, hormonal değişimler, nörolojik hastalıklar, kalp hastalıkları, hamilelikte bir dizi problemler ve erken doğum üzere hastalıkların risk düzeyini yükseltiyor.

Diğer besinlerden aldığımız minerallerden daha süratli emilen suyun içerisindeki bedellerin düşük kalması yüksek tansiyon, kalsiyum eksikliğine bağlı kırılgan kemik yapısı ve demir eksikliğine bağlı da kan oluşumunun engellemesine neden oluyor.

Sağlıklı ve taze su için pH bedelinin yüksek olması gerekir.

605d69dd7e65a834f26c3cc077d102c40cb18d39

Su arıtma aygıtlarının, suyun içerisindeki pH düzeyini düşürdüğü görülüyor. Standartlara nazaran suyun içilebilir olması için pH pahasının 4,5 ila 9,5 ortasında olması lazım.

Arıtma aygıtları ile suyun içerisinde C02 kıymeti yükselirken pH kıymeti düşüyor. Bu da suyun daha asidik olması demek. Şayet içtiğiniz suyun pH kıymeti, belirtilen aralıktan aşağıda ise içilmemesi tavsiye ediliyor.

Arıtma aygıtları, su faturalarının artmasına sebep oluyor.

aea9ff56e91ed5d4698267783dfc53c0fac20808

Su israfı konusuna dikkat çekmek için Kuzey Dakota Eyalet Üniversitesi bir araştırma yapıyor. Bu araştırmada günde 2 galon su arıtan aygıtın, 8 ila 15 galon atık su boşalttığı görülüyor.

Bulaşık yıkamak, yemek yapmak, çay demlemek ve öbür günlük aktiviteler için ortalama 12 galon su tüketseniz, suyun arıtılma sürecinde harcanan su ile faturalarınızın kabarmasına şaşırmamak lazım.

Yeterli su ölçüsünü tüketmek kadar inançlı ve sağlıklı içme suyuna ulaşmak da kıymetli.

a2b9bfd8abc180087ed48ce6b6fa3114191cb0f3

İstanbul Tıp Fakültesi, Dahili Tıp Bilimleri Kısmı, Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji Ana Bilim Kısmından Prof. Dr. Müfit Zeki Karagülle de bu hususa dikkat çeken isimlerden biri.

Important!  Hindistan'da Dul Bayanların Canlı Diri Yakılmaya Zorlandığı Bu Geleneğin Sebebini Öğrenince Tepenizin Tası Atacak!

Karagülle, “Arıtma sonrası elde edilen bu çeşit sular, neredeyse saf ya da damıtılmış su niteliği taşıyor. Saf su, sağlıklı ve doğal demek değildir. Saf su soğutma sistemlerinde, ilaç üretimlerinde, araçların akülerinde yaygın olarak kullanılır. Ancak içme suyu olarak uygun değildir. Tabiatta hiçbir canlı saf su tüketmez. Saf su tüketimi, beşerler için de sağlıksız bir seçenektir.” diyor.

Karagülle: Yaşlılar ve çocuklar daha fazla risk altında.

71ab62ba6e0f93311466ab505a51a3cebedcd59f

Karagülle, orta ve uzun vadede kalsiyum ve magnezyum eksikliğine bağlı hastalıkların ortaya çıkması konusunda yaşlılar ve çocukların daha fazla risk altında olduğunun altını çiziyor.

Çocuklarda büyüme geriliğine, artan diş çürüklerine neden olduğunu söyleyen Karagülle, ileri yaşlarda Alzheimer ve Parkinson üzere hastalıkların da ortaya çıkarabileceğini vurguluyor.

Damacanaların sıhhatsiz şartlarda saklanması, insanları su arıtma aygıtlarına yöneltiyor.

da4747a2f6d07ec0df52e7ff7ea1d98876250ea3

Damacanaların dolum sürecinden emin olmayan birçok kişi su arıtma aygıtlarını tercih etmeye başladı. Depozitolu olup gereğince hijyen sağlandığından kuşku duyulması da nedenler ortasında.

Ev ve iş yerlerine damacana alınmamasının bir başka sebebi ise plastik olmasından kaynaklanıyor. Güneş ışığında saklanan, korumasına itina gösterilmeyen plastik damacanalar yüzünden suyun kansorejen maddelerle temas etmesi kelam konusu olabiliyor.

Sağlıklı su tüketmek için ne yapılmalı?

Yeterli düzeyde mineral içeren ve her türlü kirli unsurdan uzaklaştırılmış suya ulaşmak için yapılabilecek kimi usuller var. Bunun için öncelikle doğal yer altı kaynaklardan elde edilmiş suların denetlendiğine ve güvenli olduğuna dikkat etmek gerekiyor.

RO ile elde edilen suyu tekrar mineralleştirmek için ise Himalaya deniz tuzu yahut su için özel mineral damlaları eklenebilir. Alkali sürahi ise mineral istikrarını kazanması için tercih edilebilecek prosedürler ortasında.

Kaynak: The New York Times, Dr. Ug. Research
Damacana Su Kullanmaktan Bıkanların Yöneldiği Su Arıtma Aygıtları Sanıldığı Kadar Saf mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!