Drakula’nın arkasındaki gerçek isim olan Kazıklı Voyvoda, aslında vegan mıydı?

featured
service

Kazıklı Voyvoda‘nın pek düzgün bir insan olmadığını lakabından ötürü rahatlıkla kestirim edebilirsiniz. Dracula’ya ilham veren Vlad Tepes’in muhtemelen gerçek manada kan ağlamasına sebep olan bir medikal durumu olabileceği daha evvel ortaya çıkmıştı. Artık ise, vaktine ve çok daha sonrasına endişe sapan hükümdarın vejeteryan olabileceği ortaya çıktı.

Vlad Eflak’ı yönetiyordu ve düşmanlarına karşı uyguladığı vahşet sayesinde berbat bir üne kavuşmuştu. Yaşamı boyunca 80.000’e kadar vefattan sorumlu olabileceği kestirim ediliyor. Bunların büyük bir kısmını kazıklara sapladı, hatta tahminen de onlar acı çekerken ve ölürken ortalarında yemek yiyordu.

Ancak Vlad’ın 1457 ve 1475 yıllarında yazdığı üç mektubun kimyasal tahliline nazaran, bu müthiş ziyafette hayvanların ziyan görmemiş olması mümkün. Sibiu kentinin hükümdarı Thomas Altemberger‘e gönderilen ve vergi tahsilatı üzere mevzuları tartışan mektuplardan, hasara yahut kirlenmeye neden olmadığı anlaşılan bir usul olan etilen-vinil asetat (EVA) kullanılarak örnek alındı.

Yazarlar, çalışmalarında “Yaklaşık 500 peptidi karakterize ettik ve bunların yaklaşık 100’ü mutlaka insan kaynaklıydı” diye yazdılar ve devam ettiler: “Kan proteinleriyle ilgili yahut teneffüs sisteminde yer alan proteinlerden gelen peptidler karakterize edilen tüm dokümanlarda tanımlandı.

Bunları yakından tahlil ederek, genetik bir bozukluk olan siliopatiyle ilgili proteinlerle bağlı kimi peptitler buldular. Ayrıyeten retina hastalıkları ve inflamatuar süreç belirtileri de buldular: “Her ne kadar proteomik datalar tek başına kapsamlı olarak değerlendirilemese de, bu tanımlamalar Dracula’nın ‘kan gözyaşları döktüğünü’ gösteriyor olabilir. Yani birtakım öykülerde belirtildiği üzere hemolakri hastalığından muzdaripti.”

İlginç bir biçimde grup, mektupları tahlil ederken hayvansal besin proteinlerinin bulunmadığını da tespit etti. Çalışmanın muharrirlerinden Gleb Zilberstein, The Times ile yaptığı görüşmede “Gıda proteinleri sadece bitkisel besinlerde bulunur” dedi ve ekledi: “Prototip vampirimiz bir vegan olabilir.

Important!  Her Gün 2,5 Litre Su Yerine Kola İçsek Ne Olurdu? Emin Olun, Hiç İstemezdiniz!

Ancak bu muhtemelen etik bir karar değildi. Bu kadar fazla insanı kazığa oturtan Voyvoda’nın muhtemelen hayvanların vefatını umursamadığı varsayım edilebilir. Muharrirlerin belirttiğine nazaran et o vakitler yetersizdi ve etsiz yemeğinin nedeni et yetersizliği ya da kendi sıhhat durumunun makus olması olabilir. Bununla birlikte, kana susamış Drakula’nın gerisindeki figürün salataya daha düşkün olması da mümkün olabilir.

Çalışma ACS Analytical Chemistry mecmuasında yayınlandı.

Drakula’nın arkasındaki gerçek isim olan Kazıklı Voyvoda, aslında vegan mıydı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!