Driftin, Dünyanın Bir Ucundan Caddedeki Tofaş’a Kadar Ulaşan Serüveni Nerede ve Nasıl Başladı?

featured
service

Ülkemizde de çok sevilen drift geleneği, araçlar bilhassa de uzman ellerde olduğunda adeta gözümüzü şenlendiriyor. Buna hiç aşina değilseniz YouTube üzerinde tandem gibi tiplere bakabilir ya da en kolayından bir kuşağı görüntüleriyle büyüten Ken Block’un kanalına göz atabilirsiniz. 

Driftin kökenini anlatmaya başlamadan evvel uyarmakta yarar var; drift, trafiği tehlikeye atabilecek bir motor spor kolu. Karayollarında drift atmanın cezasının da 20.342 Türk lirası olduğunu hatırlatıp asıl mevzumuza dönelim.

Driftten kısaca bahsedelim.

Drift bir motor spor kısmı olup dönüşlerde olabildiğince az sürat keserek virajları dönmeye yarayan bir tekniktir. İlerleyen vakitlerde ise yalnızca yarışlarda kullanılan bir teknik olmaktan çıkıp ayrı bir motor spor dalı olmuştur.

Drift nasıl bulundu?

6e4b01cbfb6b49dfda7dea336fb71b0368ad5663

Otomobil icat edildikten sonra beşerler arabalarıyla yarışa başladılar. Bu yarışlarda sürücüler belli tekniklerle birbirlerine üstünlük sağlamaya çalışıyordu. Bu tekniklerden biri de driftti. Ancak dünyanın farklı yerlerinde farklı türleri çıktığından “ilk olarak şurada ortaya çıktı” demek pek de mümkün değil. Yeniden de aşağı üst 1950’lerden beri driftin ortamızda olduğunu söyleyebiliriz.

Bu tekniği birinci uygulayan ve tanınan hâle getirenlerden biri Kunimitsu Takahashi isminde motorcu bir Japon’du. Kunimitsu’nun katıldığı yarışları izleyenler, viraja süratlice girip driftle birlikte çıkarak sürat kaybetmemesine hayran kalıyordu. Kunimitsu’nun bu yeteneği de driftin bahtını değiştiren bir öteki Japon olan Keiichi Tsuchiya’nın dikkatini çekti.

Drift, dünyaya nasıl açıldı?

7c9122ce9d5e72b7e1d8c617542e41a275c9c3b6

Driftin mukadderatını değiştiren Tsuchiya, driftin kurucusu olan Takahashi’nin büyük bir hayranıydı. Drifti çok seven Tsuchiya, Japonya’nın Haruna dağlarında lastik yaka yaka kendisini drift alanında geliştirdi. İlerleyen vakitlerde Kunimitsu Takahashi, yarışları bıraktığında onun yerine Keiichi Tsuchiya geldi. Dajido Inada ile amatör drift karşılaşmaları düzenlediği de biliniyor. Bu karşılaşmalara katılanlar ortasında günümüzde epey ünlü olanlar da vardı.

Important!  Yenilenen Tesla Model 3, Avrupa'ya Duyuruldu: Yenilikler ve Teknolojiler

Tsuchiya, 1996 yılında Kaliforniya’da düzenlenen yarışlara davet alınca driftin bahtı de değişmiş oldu. Kendisi bu yarışta Honda marka arabası ile birinci olunca dünya, driftin ismini duymuş oldu. Keiichi Tsuchiya günümüzde drift kralı olarak anılıyor. Hatta Hızlı ve Öfkeli 3: Tokyo Drift sinemasında de mavi ceketli balıkçı rolüyle karşımıza çıkmıştı

Kaynaklar: TopSpeed, Drifted, Auto GLYM
Driftin, Dünyanın Bir Ucundan Caddedeki Tofaş’a Kadar Ulaşan Serüveni Nerede ve Nasıl Başladı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler