Dünyada Günümüze Ulaşan En Eski Ahşap Yapıyla Tanışın: Hem de Türkiye’de ve Bir Tümülüsün İçinde!

featured
service

1957 yılında keşfedilen ve toprak yığını ile kaplı olan tümülüsün Frigya Hükümdarı Midas’a ilişkin bir mezar olduğu biliniyor. Bilhassa bölgede bulunan 128 tümülüsün en büyüğü ve en gösterişlisidir kendisi.

Gordion Antik Kenti olarak bilinen bu bölge, Anadolu’da epey kıymetli bir pozisyona sahip. MÖ 9. yüzyılda, Friglerle birlikte bir kale-şehir formunu alarak günümüzde tarihi kültürün en kıymetli temsilcisi olarak dikkatleri üzerine topluyor.

Gordion Müzesi’nde yaklaşık 750 tarihi eser sergileniyor.

ae22f4f7612da2ab6a1760fc0a1e59b460fdd258

Özellikle yazıda ele alacağımız Büyük Tümülüs’ten çıkan fibulalar, kaseler, süslemeler ve birçok tarihi eser bu müzede sergileniyor. Bunun yanı sıra Eski Tunç Çağı’na ilişkin çanak çömlekleri de burada görmek mümkün. Fakat hepimizi çok heyecanlandıran bir detay daha var: dünyanın en eski ve sağlam ahşap yapısının da burada, Friglere ilişkin olması!

Bugün yapılan beton binalar bile en ufak sarsıntıda hasar alırken nasıl oluyor da binlerce yıldır “ahşap” bir yapı ayakta kalabiliyor?

MÖ 800’lü yıllarda Gordion kenti, en parlak periyodunu Frig Hükümdarı Midas periyodunda yaşıyor.

f0e8e72f96337cd02571028c4b3c58c89855885c

Midas tümülüsü içinde Kral Midas’ın ağaçtan yapılmış oda mezarı

Kentin en değerli özelliği tümülüslerdir. Tümülüsler, kral ve soylu şahısların vefatından sonra açılan çukurların içine ahşap mezarların konularak üzerlerinin toprakla kapatılması ve mezar formuna getirilmesiyle oluşan anıt mezarlardır. Soyluların ve Frig hükümdarlarının gömüldüğü bu tepecikler, kentin de en dikkat cazip tarafını oluşturuyor. Büyüklüğü ile de lisanlarda dolaşan Midas Tümülüsü, Alyattes’ten sonra en büyük ikinci tümülüs olma özelliğine sahip.

Bu anıt mezarla ilgili dikkat çeken ve son vakitlerde gündeme oturan şey ise Tümülüs’teki mezar odasının, dünya üzerinde günümüze ulaşan en eski ahşap yapı olmasıdır. Bir mezar odası formunda inşa edilen bu yapıda gereç olarak sedir, çam ve ardıç ağaçları kullanılmıştır. Bu ağaçların ortak özellikleri ise güçlü ve uzun ömürlü olmalarıdır. Bu yüzden inşaat işçiliğinde ekseriyetle üç ağaç tercih edilir.

Important!  Kabahatin Yaşı Yok: "Şeytanın Çocuğu" Olarak Anılan 11 Yaşındaki Seri Katilin Kan Donduran Kıssası

Mezar gelenekleri, Türklerdeki ‘kurgan’ geleneğine benzetiliyor.

821a574df8109f70841760debacd8f84d69c5a07

Yassıhöyük Midas tümülüsü ahşap çantı tekniği ile yapılan Kral Midas mezar odası

Ölülerin eşyaları ile gömülmesi, sevenlerinin mezara ikram bırakması üzere gelenekler Türk tarihinde de kurgan geleneğiyle görülmüştür. En büyük ikinci tümülüs olan bu anıt mezar, 300 metre çapında, 53 metre yüksekliğindedir. Üretiminde kullanılan ağaç çantı tekniğinde yapılmış, mezar odası ve içindekiler epey yeterli korunmuştur. Bugün bu yapının küçük bir formu Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergileniyor.

Midas Tümülüsü, öteki Frig tümülüslerinden farklı yapıdadır. Mezar odası toprağın altına gömülmek yerine toprak yere inşa edilmiştir. Mezar odasının etrafı, 3 metre yüksekliğindeki kireç taşı bloklarından oluşan bir duvarla çevrilmiştir ve bu duvarın içi küçük moloz taşlarla doldurulmuştur.

Mezarın içi ve dışı başka farklı tasarlanmış.

4063262eb2230d8984d3d080679076eec65aa48d

Mezar yapısının içi, dört tarafta uzanan ve moloz taşların basıncını dengeleyen kirişlerle desteklenen bir kasnak formunda tasarlanmıştır. Dışı ise büyük boyutlu ahşap tomrukların çantı tekniğiyle yapılmış bir kaplama fonksiyonu görmektedir. Bu dış kısım, üstteki kirişlerin oturduğu bir platform olarak kullanılır.

Dış yapının inşasında ardıç ve sedir ağaçları tercih edilmiştir. Mezar odasının iç boyutları 6.20 x 5.15 metre olup yüksekliği 3.5 metredir. Mezar odasına bir giriş kapısı bulunmamaktadır. Çatı, kırma çatı formunda tasarlanmış ve çift cidarlıdır. Çatının üzerine 4 metre kadar taş bir yığın eklenmiştir ve bu yığının üstüne yığma toprak ve kil yerleştirilmiştir. Dönemine nazaran muazzam bir işçilikle inşa edilen bu dev yapı, günümüzde de ihtişamını koruyor.

Bu bölgede yapılan çalışmaları üstlenen araştırmacılar, Friglere başşehirlik yapmış bu bölgenin şimdi %10’una erişilebildiklerini söylüyor. Günümüze ulaşan en eski ahşap yapı olma özelliğini müdafaasının tek bir açıklaması var: iyi ve sağlam bir personellik. Bölge, ziyaret edip bu devasa yapıları yerinde görmek isteyenlerin ziyaretçilerine ise her vakit açık.

Kaynaklar: Sas Upenn, Küçük Dünya, Penn Museum, Arkeolojik Haber
Dünyada Günümüze Ulaşan En Eski Ahşap Yapıyla Tanışın: Hem de Türkiye’de ve Bir Tümülüsün İçinde!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!