Dünyadaki Tüm Parayı Herkese Eşit Olarak Dağıtsaydık Neler Olurdu, Kişi Başı Kaç TL Düşerdi?

featured
service

Tüm parayı eşit ölçüde dağıtmak; ekonomik, toplumsal ve politik sistemin sonlarında gerçeklik algısını zorlayan bir senaryo. Şayet bu mümkün olsaydı da eğitimden üretime, tüketimden açlığa kadar birçok bahiste ciddi değişiklikler olabilirdi.

Herkesin eşit olması durumunda nelerin değişebileceğinden evvel herkese ne kadar para düşeceğini de bilmekte yarar var. Kişi başına düşen tutar, zenginleri memnun etmese de pek birden fazla için güzel bir ölçü olabilir.

Dünya üzerindeki tüm parayı bölüştürünce kişi başı kaç TL düşüyor?

17609b9cc43dbe4b3716f9d101913c8880a1d976

Banknotlar ve tasarruf hesaplarındaki fizikî paraların yanı sıra Bitcoin ve kripto paralarda dahil dünyadaki toplam para ölçüsü yaklaşık bir katrilyon ABD doları. Dünya üzerinde yaşayan 8 milyar 60 milyon bireye bu para bölüştürüldüğünde ise kişi başı 3 milyon 329 bin 289 lira 88 kuruş düşüyor. Olağan ki bu sayı, içeriği yazdığımız 8 Eylül 2023 prestijiyle geçerli fiyat.

Herkesin tıpkı paraya sahip olduğunda nasıl bir dünya olacağını merak edenleri ise yazının devamına alabiliriz.

Dünyanın en varlıklı 25 beşerinin toplamda 2.1 trilyon dolar serveti var!

32571f9463edc17ae9479cc51dc4c28042388b87

Eşitsizlik demişken aklımıza öncelikle dünyanın en varlıklı insanları geliyor. “Nasıl bu kadar paraları var?” sorusu herkesin aklından en az bir defa geçiyordur.

En güçlü 25 insanın dudak uçuklatan servetini şöyle daha da net anlatabiliriz. Oxfam’ın bir raporuna nazaran dünyanın en varlıklı yüzde 1’lik kesitinde bulunanların serveti, yüzde 99’un servetinin toplamına eşit. İşte bu noktada aklımıza gelen bu ütopik fikrin olacağını varsayalım ve nelerle karşılaşırız görelim.

Zayıflık ve açlık sona ererdi.

fbbc3ca48fff34530af73bcbc4b161fd86477b8f

Dünya genelindeki ekonomik eşitsizliğin kaybolması, herkesin temel muhtaçlıklarını karşılayabilecek bir dünya demek olurdu. Zayıflık, açlık, evsizlik ve daha kacı son bulurdu.

Bazı insanların çalışma motivasyonu artarken kimilerinin üretkenliği azalabilir.

Important!  Dünyada Kaç Kişinin Kripto Para Sahibi Olduğu Açıklandı: On Binlerce Milyoner Var!

14ee56233797366849b2432358d7163e149efc0b

Eşit gelirin ortaya çıkması kimi için daha çok çalışma motivasyonu sağlayabilir. Lakin kimi de daha fazla çalışma yahut risk almanın getirilerinden yararlanamayacaklarından telaş edebilir. Bu da hem üretkenliği hem de ekonomik büyümeyi azaltabilir.

Motivasyonu olan girişimciler tarafından ortaya atılan fikirler ise yatırımcı bulabilir. Bu da bir müddet sonra tekrar muhakkak bir kesitin daha güçlü olması manasına gelir.

İsrafı nasıl önleyeceğiz?

Daha adil bir hayat natürel ki mümkün olur. Lakin dağıtılan kaynağın doğru halde yönetilip yönlendirilmesi gerekir. Aksi takdirde hisselerin yanlış kullanımı israfı ortaya çıkarabilir.

Tüketim alışkanlıklarının değişmesi kaçınılmaz olur.

08139b84c68f4e8ab4279e28d69a5660d2010f41

Bu senaryo, tüketim yeterliliğini de ortaya çıkarabilir. Kıymetli çanta yahut otomobil alanların oranı önemli oranda düşerek tasarruf sağlanabilir. Lakin finansal şuuru oluşmamış bir kesitin de parayı bulması tüketim çılgınlığına dönüşebilir. Bu da aslında muhakkak dalların ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Bazı meslekler paha kaybeder.

4876cd01def68e034dac1da92234b4b77f1ae6e4

Paranın eşit dağıtılması, birtakım iş kollarının bedelinin kaybolmasına yahut gereksiz hale gelmesine neden olabilir. Bilhassa iş gücünün azalması söz konusu olurken teknolojiye yatırım artabilir.

Eğitim düzeyinin yükselmesi aslında bu senaryonun düzgün yanlarından biri.

fff24e4a7898e2c5d9778f6d3074c2056dce4a96

Düşünülen bu dünyada, eğitim ve yetenek gelişimine değer artabilir. Eğitim sistemi, insanların potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için daha fazla kaynak ve dikkat gerektirebilir.

Peki ya adalet nasıl sağlanacak?

Toplum bedelleri, siyasetler ve kurumlar tekrar değerlendirilmeye alınır. Adalet, insan hakları ve demokratik idare siyasetlerine daha fazla vurgu yapılabilir.

Tüm dünya birbirine ahenk gösterebilecek mi?

Dünya çapındaki tüm ülkeler arasında gelir ve refah eşitlenirse, global ölçekte önemli ahenk sıkıntıları ortaya çıkabilir. Daha evvel farklı düzeylerdeki ülkeler ortasında büyük bir olumsuzluk oluşabilir.

Eskisine ne vakit döneriz?

Diyelim ki tüm para eşit olarak dağıtıldı ve herkes tıpkı geliri elde etti. Araştırmalar, en fazla 10 yıl içerisinde parayı yönetmeyi bilenlerin yeniden daha fazla para kazanacağını gösteriyor. Tüm varlıklar, yeteneği olanların eline geçer.

Important!  Parabol Husus Anlatımı: Fomülleri, Denklemleri, Örnek Soru ve Yanıtları

Paranın eşit dağıtılmasını, pratik zorluklardan tarihî mirasa kadar birçok faktör mahzurlar.

Ekonomik eşitsizlik, farklı nedenlere dayanır. Bireylerin eğitimi, tecrübesi, mahareti, emeği, risk alması, yatırım yapması ve girişimciliği üzere çeşitli faktörler, ekonomik olarak herkesin değişmesine neden olur. Bu sebeple, tüm paranın eşit dağılımı ekonomik performans ve motivasyona bağlıdır.

Mevcut para dağıtımını eşit halde paylaştırmak önemli teknik ve pratik zorlukları da beraberinde getirir. Kimin ne kadar para alacağının belirlenmesi, dünya tertibinin sağlanması ve adil sunum yapmak hayli karmaşık bir durum.

Ekonomik eşitsizlikler, tarih boyunca birikmiş faktörlere de dayanır. Dataların elde edilememesi de eşit dağıtım yapma konusunda adaletsiz olabilir. Ayrıyeten eşitsizlik yalnızca ekonomik değil toplumsal ve siyasi faktörlere de bağlıdır. Bu faktörler, dağıtımı zorlaştırabilir.

Sosyal, politik ve ekonomik tedbirler alarak eşitsizlikleri minimuma indirmek daha uygulanabilir bir yöntem olabilir. Bu çeşit siyasetler; gelir adaleti, eğitim fırsatlarına erişim, toplumsal imkanlar ve ekonomik büyümeye teşvik içerebilir.

Kaynaklar: Ungo, Ekim Nazım Kaya
Dünyadaki Tüm Parayı Herkese Eşit Olarak Dağıtsaydık Neler Olurdu, Kişi Başı Kaç TL Düşerdi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!