Dünya’nın ilk 360 derecelik görüntüleri yayınlandı!

featured
service

Bu yılın başında Çinli teknoloji şirketi Insta360, özel bir uzay görevi için adım attı. Şirket, bu görev için alçak Dünya yörüngesine iki adet kamera gönderdi. Bu kameralar ise sahip olduğu özelliklerle Dünya’nın 360 derecelik görüntülerini yakaladı. İşte 360 derecelik Dünya görüntüsü!

Radyasyondan korunması için kamerayı altın folyo ile kapladılar!

Son yıllarda uzaya ait çalışmalar da artış gösterdi. Bu yılın başında da Çinli bir teknoloji şirketi olan Insta360, özel bir uzay görevi için adım attı. Bu uzay görevi için şirket, alçak Dünya yörüngesine iki kamera gönderdi. Insta360 adındaki bu kameraların en önemli özelliği ise 360 derecelik görüntüler yakalaması.

Dunyanin ilk 360 derecelik goruntuleri yayinlandi 4

Insta360 kameralarının fırlatılmasından sonra da ortaya oldukça ilgi çekici ve yüksek çözünürlüklü görüntüler çıktı. Dünyada ilk olduğunu iddia eden şirket, kamerayı uydu üzerinden gönderdi. Ayrıca ortaya çıkan görüntüler Dünya’dan 300 mil uzakta çekildi.

Şirket, daha öncesinde de yeni modellerinden birini hava balonuyla 26 kilometre yükseklikteki stratosfere gönderdi. Ancak uzay buna göre daha farklı bir ortam. Öte yandan kozmik ışınların atmosfer dışında durdurmak da mümkün değil. Bu nedenle kameranın yüksek miktarda radyasyona dayanması gerekiyor. Ayrıca titreşim ve şoklara da hazır olması gerekiyor.

Meydana gelebilecek bu sorunlar nedeniyle Insta360, Media Storm ve uydu şirketi Spacety ile çalıştı. Mühendisler anakart, lens ve kasada yaptıkları değişikliklerle birlikte kamerayı uzay koşullarına dayanıklı hale getirdi. Ayrıca radyasyondan korunması için kalkan olarak altın folyo eklediler.

Dunyanin ilk 360 derecelik goruntuleri yayinlandi 3

Tüm bunların sonucunda ise alçak Dünya ortamına dayanıklı yavaşça dönebilen ve açıyı ayarlayarak çekim yapabilen kameralar otaya çıktı. Kameranın çektiği görüntülere bakıldığında ayrıca galaksilerin ve yıldızların da uzayda çok net görünür olduğunu görmek mümkün.

Peki, siz 360 derecelik Dünya görüntüsü hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Important!  İnsanlar dışında ilk kez görüldü: Afrika filleri birbirlerini isimleriyle çağırıyor olabilir
Dünya’nın ilk 360 derecelik görüntüleri yayınlandı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!