Dünyanın ilk elektrikli “uçan” yolcu gemisi, mavi sulara girmek için hazır

featured
service

Dünyanın ilk tamamen elektrikli hidrofoil yolcu teknesi İsveç’teki test yüzüşünü tamamladı. Şimdi sırada Stockholm yakınlarındaki bir fabrikada seri üretime geçmesi var.

Daha önce bu tür tekneleri hiç duymamış olabilirsiniz. Hidrofoil tekneler, teknenin kıç tarafına bağlanan hidrofoiller sayesinde hidrodinamik çekiş gücüne sahip. Gemi suda hareket ettikçe bu güç geminin ağırlığını ortadan kaldırdığı gibi, gövdeyi sudan uzaklaştırır ve direnci azaltır. Böylece çok fazla güç kullanmadan yüksek hızlar elde etmek mümkün hale gelir.

İsveçli teknoloji şirketi Candela Technology AB tarafından tasarlanan Candela P-12, 92 kilometreye (50 deniz mili) varan menziliyle elektrikli yolcu gemileri arasında rekor sayılabilecek 30 knot hız yapabiliyor.

Geminin performansının büyük bir kısmı, gövdenin altındaki payandalara monte edilmiş kanat benzeri yapılar olan hidrofoilleri sayesinde gerçekleşiyor. Bunlar gemiyi sudan kaldırıyor ve sürtünmeyi önemli ölçüde azaltarak geminin daha hızlı hareket etmesini sağlıyor. Hidrofoil yardımıyla süzülmek aynı zamanda gemiyi daha enerji verimli hale getiriyor ve yüksek hızda geleneksel gemilere göre yüzde 80 daha az enerji kullanıyor.

Teknede sorunsuz bir seyahat sağlanması için folyolara sensörler ve dalga yüksekliğini ve rüzgar hızını ölçen bir bilgisayar sistemi de yerleştirilmiş. Şirket bu sayede yolcuların sert havalarda bile geleneksel teknelere kıyasla yüzde 90 daha az yerçekimi kuvveti hissettiklerini iddia ediyor.

Uzunluğu 12 metrenin biraz altında olan teknenin Shuttle versiyonu 30 yolcunun yanı sıra bisikletler ve bebek arabaları için de alana sahip. Shuttle modeli 1,7 milyon Euro tutuyor ki bu da içten yanmalı motora sahip benzer teknelerle hemen hemen aynı fiyata denk geliyor.

Bununla birlikte teknenin, 12 ila 20 yolcu kapasiteli oturma yeri olan birinci sınıf bir kabin içeren daha lüks bir Business versiyonu da mevcut.

Important!  Spider-Man 2, PlayStation 5'e özel olarak piyasaya sürüldüğü gün en hızlı satan oyun oldu
Dünyanın ilk elektrikli “uçan” yolcu gemisi, mavi sulara girmek için hazır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!