Elektronik Haberleşme Altyapısında 5G Yetkilendirme Çalışmaları Tamamlandı

featured
service

Türkiye, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektöründe yerli katma değeri artırma hedefi doğrultusunda elektronik haberleşme altyapısında büyük bir adım atmaya hazırlanıyor. 12. Kalkınma Planı’na dayanan bilgilere göre, bu alanda yerli katma değerin artırılması ve teknolojinin etkin bir şekilde kullanılması, ekonomik verimliliği ve rekabetçiliği artırmanın yanı sıra teknolojide dışa bağımlılığı azaltmayı amaçlıyor.

Elektronik haberleşme şirketleri yeniden yapılandırılacak ve sektörde rekabeti ve altyapının yönetimini geliştirmek üzere yeni işletme modelleri üzerinde çalışılacak. Ayrıca, yüksek hızlı, kaliteli, güvenli ve uygun maliyetli sabit ve mobil geniş bant altyapıları yaygınlaştırılacak. Altyapı kurulumuna ilişkin izin ve geçiş hakkı, altyapının ortak kullanımı ve tesis paylaşımı süreçleri iyileştirilecek, kamusal yükler hafifletilecek.

Teknoloji tabanlı yerlilik oranı takip edilerek, yerli üretim rekabetçi hale getirilecek ve elektronik haberleşme sektörü için AR-GE ve yerli üretim destekleri sağlanacak. Yeni nesil mobil haberleşme teknolojilerine geçiş etkin bir şekilde yönetilecek ve 5G yetkilendirme çalışmaları tamamlandı. Ayrıca, 6G’ye yönelik ulusal ve uluslararası çalışmalar takip edilecek ve geniş bant hizmetlerinin yaygınlaştırılması için çalışmalar yürütülecek.

Important!  Elektrikli araç şarj istasyonlarını 'akıllı bariyer' koruyacak
Elektronik Haberleşme Altyapısında 5G Yetkilendirme Çalışmaları Tamamlandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!