Elon Musk’ın büyük planı: Bütün şirketlerini tek bir yapay zeka şirketi altında toplayabilir

featured
service

Milyarder Elon Musk’ın son yıllardaki istikrarsız ve birden fazla vakit çelişkili davranışlarını gözlemleyen herkes, onun taraf hissini kaybettiğine inanabilir. Fakat bu kaotik idare ve değersiz şahsî sorunları, ünlü gazeteci ve biyografi müellifi Walter Isaacson‘ın yakın vakitte Time Magazine’de Musk’ın profilinde anlattığı öyküye pek uymuyor. Habere nazaran, Musk’ın son yıllarda Twitter ve Tesla’da attığı görünürdeki yanlış adımlar aslında ana planına yönelik kısa vadeli aksaklıklar.

Yapay zeka, şu ya da bu biçimde, Tesla, SpaceX, Neuralink (Musk’ın beyin-bilgisayar arayüzü şirketi) ve başka projelerinin eserlerinde esasen kritik bir bileşen. Bu şirketler çoğunlukla birbirlerinden bağımsız olarak faaliyet gösterseler de Time’ın haberine nazaran Musk, güçlü ve genel bir yapay zeka yaratma gayesiyle yeni kurduğu xAI teşebbüsüyle birlikte bunların hepsini birbirine bağlamayı planlıyor. Haberde, Twitter kullanıcılarından alınan metin dataları ve Tesla’nın Tam Otonom Sürüş sistemi tarafından yakalanan imajların bir ortaya getirilmesiyle Musk’ın hem ChatGPT usulü yapay zekalı sohbet robotları hem de gerçek dünyada gezinebilen fizikî robotlar geliştirmeyi deneyebileceği argüman ediliyor.

Musk’ın Isaacson’la yaptığı bir röportaj sırasında aktardığına nazaran Musk, son vakitlerde vaktinin birçoklarını gece geç saatlerde Twitter maskaralıklarıyla geçirdiğini fark ettiğini söylüyor. Musk, bilimkurgu müelliflerinin “tekillik” olarak isimlendirdiği, akıllı makinelerin insanları modası geçmiş hale getirebileceği çok da uzak olmayan bir geleceği düşünerek vakit geçirdiğini ve “öylece oturup hiçbir şey yapamayacağını” fark ettiğini söylüyor.

Musk tekillikle ilgili olarak “Bu beklediğimizden daha erken gerçekleşebilir” diyor.

xAI’ye giden yol bu türlü başlamış

Bu kaygının Musk’ı xAI’yi başlatmaya yönelttiği bildiriliyor. Musk’ın “yapay zeka güvenliğine” odaklandığını argüman ettiği yeni teşebbüsü, eski Deepmind araştırma mühendisi Igor Babuschkin üzere bu alandaki en güzel yetenekleri işe aldı. Time’ın haberine nazaran Musk yakın vadede xAI araştırmacılarına bilgisayar kodu üretebilen bir yapay zeka ve ChatGPT’ye rakip olacak “siyasi açıdan tarafsız” bir chatbot geliştirmeleri talimatını verdi. Daha uzun vadede ise xAI’nin web sitesinde amacının “evrenin gerçek tabiatını anlamak” olduğu belirtiliyor. Musk daha evvel OpenAI’de yapay zeka güvenliği üzerine çalışmış fakat Microsoft’tan aldığı yatırımın akabinde şirketle bağlarını koparmıştı.

Important!  Bir yapay zeka şirketi, geliştirdiği başlıkla rüyalarınızı kontrol edebileceğinizi iddia ediyor

Isaacson’ın geçmişteki bahisleri ortasında Albert Einstein, Steve Jobs ve Leonardo Da Vinci yer alıyor. Isaacson bu yılın başlarında teknoloji gazetecisi Kara Swisher ile yaptığı bir röportajda Musk’ı “günümüzün en değişik insanı” olarak nitelendirmişti.

Musk’ın geçen yıl Twitter’ı 44 milyar dolara satın alması, onu eleştirenler tarafından finansal bir başarısızlık olarak nitelendirildi ve kendisine tarihteki en büyük ferdî servet kaybı olarak Guinness Dünya Rekoru’nu kazandırdı. Lakin Isaacson’ın belirttiğine nazaran, tüm bu karmaşanın içinde gizli olan, aslında güçlü bir yapay zeka sistemini eğitmek için potansiyel olarak yakıt misyonu görebilecek Twitter kullanıcı bilgilerinden oluşan bir altın madeni.

Isaacson’ın “insanlığın kolektif aklı” olarak isimlendirdiği Twitter’ın bir trilyondan fazla tweet’ten oluşan bilgi külliyatı, Musk’a OpenAI ve Google üzere rakiplerin sahip olduğu devasa bilgi kümelerine karşı bir gayret bahtı verebilir. Musk, Twitter’ın yapay zeka datalarının pahasını lakin siteyi satın aldıktan sonra anladığını itiraf ediyor.

Elon Musk’ın büyük planı: Bütün şirketlerini tek bir yapay zeka şirketi altında toplayabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!