Elon Musk’ın Starship’ine “63 adımlık” engel: Fırlatma denemesi başka bahara kaldı

featured
service

SpaceX’in en son Starship test fırlatması, öngörülebilir gelecek için sonuncusuydu. Cuma günü FAA tarafından yapılan açıklamada, Nisan ayında patlamayla sonuçlanan denemeyle ilgili soruşturmanın kapatıldığı, lakin SpaceX’in fırlatma sistemi için 63 “düzeltici eylemi” hayata geçirene kadar test fırlatmalarına devam etmesine müsaade verilmeyeceği duyuruldu.

SpaceX CEO’su Elon Musk, Nisan sonundaki test fırlatmasının akabinde gazetecilerle şakalaşarak “Aracın yapısal marjları beklediğimizden daha güzel görünüyor” demişti. Lakin ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi’nin raporuna nazaran, bu başarısız fırlatma, beton kesimlerinin fırlatma rampasından 800 metre uzağa fırladığı devasa bir enkaz alanıyla, 3,5 akrelik bir orman yangınıyla ve “fırlatma alanının 6,5 mil (10 kilometre) kuzeybatısına kadar materyal biriktiren toz haline getirilmiş betondan oluşan bir bulutla” sonuçlandı.

FAA açıklamasında, “düzeltici faaliyetler ortasında sızıntıları ve yangınları önlemek için araç donanımının yine tasarlanması, sağlamlığını artırmak için fırlatma rampasının yine tasarlanması, tasarım sürecine ek incelemelerin dahil edilmesi, Otonom Uçuş Güvenlik Sistemi de dahil olmak üzere güvenlik açısından kritik sistem ve bileşenlerin ek tahlili ve test edilmesi ve ek değişiklik denetim uygulamalarının uygulanması” unsurları yer alıyor. Ayrıyeten FAA, SpaceX’in sırf bu listeyi tamamlamakla kalmayıp, birebir vakitte “bir sonraki Starship fırlatmasından evvel tüm güvenlik, etraf ve başka ilgili düzenleyici ihtiyaçları karşılayan” mevcut lisansına müracaatta bulunması ve bu lisansta bir değişiklik alması gerekeceğini söylüyor.

SpaceX, FAA’nın duyurusunun kamuoyuna açıklanmasından kısa bir müddet sonra mevzuyu dolaylı olarak ele alan bir blog yazısı yayınladı. Bu yazıda, “Starship’in birinci uçuş testinden çok sayıda ders öğrenildi” sözü yer alıyor ve “hızlı yinelemeli geliştirme yaklaşımının” hem SpaceX’in tüm araçlarının bu noktaya kadar geliştirilmesine yardımcı olduğu hem de “hem araç hem de yer altyapısında yapılan çeşitli iyileştirmelere direkt katkıda bulunduğu” belirtiliyor.

Important!  Avrupa HIV Test Farkındalığı Haftası Türkiye'de de hayata geçiriliyor

Yine de şirket, bir roketin uçuş yolundan çıkıp yere çarpmadan evvel kendisini imha etmesi için tasarlanan Otonom Uçuş Güvenlik Sisteminin (AFSS), 40 saniye süren beklenmeyen bir gecikmeye maruz kaldığını kabul etti. SpaceX, yanlışın nedeninin (eğer varsa) ne olduğu konusunda detaylı bilgi vermedi lakin bildirildiğine nazaran “sistem güvenilirliğini artırmak için AFSS’yi geliştirdi ve yine ayarladı.

Elon Musk’ın Starship’ine “63 adımlık” engel: Fırlatma denemesi başka bahara kaldı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!