Ethereum Kurucularından Vitalik Buterin’in X Hesabı Hack’lendi (Yüz Binlerce Dolar Pahasındaki Cüzdanlar Boşaltıldı)

featured
service

Kripto paraların bir anda patladığı devirde Ethereum’un (ETH) kurucusu Vitalik Buterin, kelam konusu kripto parayla birlikte kısa müddette devasa bir ün kazandı. Şimdi 29 yaşındaki Vitalik, bu süreçte gerek NFT, gerekse de kripto para etrafında dönen birçok tartışmanın da odağı olmuştu.

Fakat kripto fenomenimiz Vitalik Buterin, bu sefer tatsız bir olayla karşımızda. Cointelegraph’ın haberine nazaran Vitalik’in X (Twitter) hesabı erken saatlerde hack’lendi ve oltalamaya yönelik bir paylaşım yapıldı. Kelam konusu paylaşım, hesap geri alınır alınmaz hesaptan silindi.

Takipçilerin cüzdanından toplamda 691.000 dolardan fazlası çalındı.

6baa899b9545e505a6cca0fba37275e733e9e4da

Vitalik’in hesabından silinmiş olan kelam konusu paylaşım, kelamda “Proto-Danksharding’in Ethereum’a dahil oluşunu” müjdeliyordu. Hacker’ın paylaşıma eklediği linkte ise cüzdanınızı bağlamanız için bir link yer alıyordu. Cüzdanınızı bağladığınızda da saldırgan yahut saldırganlar, hesabınızdaki her şeyi çekiyordu.

Hacker’ın hesabındaki en kıymetli NFT olan Crypto Punk #3983, başta 46,99 Ether, yani 76.837 dolar bedele sahipti. Linkin paylaşılmasının akabinde bu paha, 250.543 doları aştı. Hacker’ın hesabındaki gelişmeleri paylaşan ZachXBT, bu atakla 147 bin doların alındığını paylaştığında herkes şaşırmıştı. Ama kısa mühlet içinde bu paha, 691.000 doları buldu.

Olayın akabinde birçok kişi X üzerinde gerekli güvenlik tedbirlerini almadığı gerekçesiyle Vitalik’i suçlarken ZachXBT, epey ünlü biri olduğundan ve bu türlü hücumlar bu türlü bireyler üzerinden sık yapılabildiğinden, Vitalik için güvenlik tedbirlerinin kâfi olamayabileceğini savundu. Bu bağlamda X tarafında bir ihmal olduğu da tartışılıyor.

Important!  Telegram'a Kripto Para Cüzdanı Geliyor: İşte Birinci Bilgiler!
Ethereum Kurucularından Vitalik Buterin’in X Hesabı Hack’lendi (Yüz Binlerce Dolar Pahasındaki Cüzdanlar Boşaltıldı)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!