Facebook’un Tanınan Olduğu Yıllarda Milyonlarca Kişinin Sazan Üzere Atlayıp İnandığı Söylentiler (Fazlasıyla İğrençlik İçerir!)

featured
service

İnternetin yeni yeni tanınan olduğu dönemlerde etkileşim maksadıyla paylaşılan bilgi kirliliğinden kaçınmak evvelden imkânsızdı. Her gördüğümüz yanlış bilgiye ve teoriye balıklama atlıyor, kendimizce dedektifçilik oynuyorduk. Günümüzdeki üzere bilgileri teyit edebileceğimiz siteler olmadığı için yanlış bilgiler de paylaşıla paylaşıla yayılıyor, palavra bilgiler bazen haber kanallarında bile gerçekmiş üzere paylaşılıyordu!

Okuduğunuzda “Keşke eskisi üzere temiz olsaydım.” diyeceğinizi garanti ediyoruz, haydi gelin başlayalım…

Hepimizin hayatında bir defa olsun gördüğü, çocukluğumuzun vahim düşü ‘Kur’an-ı Kerim’i Yırtan Kız’ yalanı

4a2ba2c8dbbbc09258f1861a1eb3e23efa7c49da

Özellikle Facebook vakitlerinde hepimiz bir kere olsun bu görseli görmüşüzdür. Küçüklüğümüzde her yerde paylaşılır, düşlerimize girerdi. İnternetin pek yeni olduğu o dönemlerde kimse bu olayın aslını astarını araştırmamış, körü körüne birçoğumuz inanmıştı! Bu olayındaha sonrasında yalan olduğu ortaya çıkmıştı.

Olayı kısaca özetlemek gerekirse; bu fotoğraf aslında Nijerya’dan bütün dünyaya yayılmış, ülkemizde de epey konuşulmuş sansasyonel bir internet palavrası haline gelmişti.Görsel, Facebook üzerinde birinci kere paylaşıldığında “Ummanlı bir kız, Kur’an okuyan annesine öfkelenir ve Kur’an’ı diğer yerde okumasını söyler. Annesi bunu reddedince kız bu duruma sonlanır ve annesinin elindeki Kur’an-ı Kerim’i alıp yere atar. Sonra da fotoğraftaki maymuna benzeyen yaratığa dönüşür” yazısıyla paylaşılmıştı.

5557fc9fa7dabe298c61dd7e89825438ab3e7295

Böyle bir olayın yaşanmadığını söylememize gerek kalmadığını düşünerek aslında bu fotoğrafın Patricia Piccinini adlı bir sanatkara aitKertenkele-kız heykeli olduğunu vurgulayalım. Sanatkarın eserleri insan-hayvan melezi canlıları andırdığını söylemeden geçemeyeceğiz!

Coca-Cola’nın tersten okunduğunda ‘Allah yok, din yalan’ manasına geldiği argümanı ise tam bir saçmalığın daniskasıydı!

9b10592aa74e1e7f74dd97e726aa3c2ff4bb6932

Bu argüman ilk ortaya atıldığında bütün internet alemini kasıp kavurmuş, Coca-Cola hakkında önemli bir boykot başlatılmıştı. Bilhassa Facebook ile yeni tanışan büyüklerimiz bu asılsız argümana çabucak inanıyor, her yerde paylaşarak daha fazla yanlış bilgininortada dolaşmasına vesile oluyordu.

Bu tez o kadar yayıldı ki, Coca-Cola bu durum hakkında resmi bir açıklamada bulunmuştu: “Coca-Cola’nın tersten yazılışı rastgele bir mana taşımıyor. Coca-Cola’nın ismi, sadece iki “C” harfinin yan yana estetik duracağı fikrinden ortaya çıktı ve logo tasarımı da bugüne kadar hiç değişmedi. Bahis ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığının görüşünü inceleyebilirsiniz.”

Bu mevzuya yönelik Diyanet İşleri Lideri bile açıklama yaparak “Şirketiniz logosunun zıddından yazılışı dikkatle incelendiği halde Arapça yazıyla ilişkilendirilememiştir. Hasebiyle logonun tersten yazılışı rastgele bir mana tabir etmemektedir.” tabirlerini kullanmıştı.

Important!  James Dyson Ödülü'nün Türkiye Ayağını Kazanan Proje Muhakkak Oldu

Sadece İstanbul Boğazı’nda bulunan Contorium elementi… Element uydurmak terimi tam olarak buradan geliyor olsa gerek!

5230476af57713b07df30bcfa0dc34e55b9dae10

Milyonlarca insanın masonları ve illuminatiyi tartıştığı bu periyotta, her şey 2007’de “ortamvirusu” isimli bir Ekşi Kelamlık müellifinin “İstanbul Boğazı’nın derinliklerinde bâtın bir element var. Bu elementin ismi Contorium ve çıkarmamıza müsaade vermiyorlar” isimli entry’siyle başlamıştı. Hatta bu olayı daha da inandırıcı yapmak için kendisi bir görüntü hazırlayıp internete sürmüştü. Bilgi kirliliğinin bir oldukça müsait olduğu eski internet ortamında da bu görüntü büyük bir ses getirmişti.

27dd5f9a03323278aac64edcca7930137c49801f

Herkes bu görüntüyü konuşuyor,hükûmet​ yetkililerine bu olmayan element soruluyordu. Ekşi Kelamlık muharririne e-postalar yağıyor, önemli ciddi bu elementin nerede yer aldığını herkes merak ediyor, araştırmak istiyordu.

8d60b49d1532bd4aedd4c6cdf96af2b26d715a1d

Kendisinin açıklamasına nazaran “Contorium, en kolay tabirle olmayan bir madenin viral reklamı. Büsbütün benim uydurduğum bir söz. Ben Contorium’u, internetteki bilgi kirliliğini ortaya çıkarmak, komplo teorilerinin bir kısmıyla dalga geçmek ve kendisine sunulanı sadece işine geldiği için araştırmadan inanan zihniyeti eleştirmek için yazdım.”

Ancak bu türlü efsanelere inanmaya bir epey açık olan milletimiz bu bahse balıklama atlamış, muharririn yalanlamasına karşın “Kesin hükûmet bunun üstünü örtmek istedi, Contorium diye bir element var.” kanılarına bürünmüştü. Kim bilir tahminen de birden fazla hâlâ bu palavraya inanıyor.

Ekşi Kelamlık müellifinin Teyit isimli YouTube kanalıyla yapmış olduğu görüntüde, olay hakkında ayrıntılı açıklamaları mevcut. 

Ünlü komedyenin kapalı fantezisi… Birlikte olduğu bayanın üstüne dışkısını yapması olayı! (İnanın biz de nasıl sansürleyeceğimizi şaşırdık)

09cd4b634efa9fef4d7d66979d59038d92ca6783

Cuma gecelerinin vazgeçilmez programını sunan ünlü komedyen hakkında ortaya atılan savlar akılalmaz boyutlardaydı! Argümanlara nazaran birlikte olduğu bayanın üstüne dışkısını yapmafantezisi olan ünlü komedyen, toplumsal medyada büyük ses uyandırmıştı. Bunun gerçek olmadığına inanmak istiyoruz.

Important!  Güvenlik şirketi açıkladı: Bu isimleri Google'da ararken iki kere düşünün!

Afyonkarahisar’da Queen Konseri.

09a4bab64d7e6e764dfaef47a6e535f4198b3c13

Yine bir Ekşi Kelamlık troll’ü olan bu olay, zamanında internette büyük ses getirmiş, kullanıcıları hayrete düşürmüştü. Pek olağan bu olayın palavra olduğunu söylememiz yanlış olmaz lakin bu olayın gerçekleşmiş olabileceğini düşünmek bile farklı bir güldürü. Biz de sizler için Freddie Mercury’nin eline Afyon sucuğu tutuşturduk!

578ed22b05463fce7e1f77b3bf82164c72ca59f6

Yalan birinci ortaya atıldığında, 14 Temmuz 1987’de Büyük Taarruz’un 65. Yılı nedeniyle konserin düzenlendiğini, Freddie Mercury’nin ‘Emirdağı Birbirine Ulalı’ türküsünü söylediğini, ünlü solistin sahneye sarı ceketle çıktığını ve seyircilere büyük övgüler yağdırdığını yazmışlardı. Troll öylesine büyümüştü ki sahte bir röportaj bile hazırladılar, natürel söyledikleriyle altyazı hiçbir biçimde uyuşmuyordu!

Ünlü Rapçi Eminem’in annesiyle birlikte olup kaburgalarını aldırdığı yalanı! 

b4dac3da79ef4d2630b830e1a7fb8cd53daffcb4

“Eminem, kaburgasını kendine oral yapmak için aldırmış”“Eminem, annesiyle bir arada olmuş, annesi zati yolluymuş!” palavralarını duymayanımız var mı? Hatta bunun bir değişik versiyonu da ünlü müzikçi Marilyn Manson için de mevcut.

Söz konusu tezlere göre Marilyn Manson’a özenerek kaburgalarını aldıran Eminem, birebir vakitte kendine oral yapabilmek için de yapmış bunu! Olağan bütün bunlar sırf tez olarak kaldı.

“Avril Lavigne öldü, onun yerine geçen kişi aslında dublörü Melissa Vandella.” palavrası.

9455f0d3500223391e8535a02b24dce9c5b29dd8

Avril Lavigne’in dedesini kaybetmesi üzerine geçirdiği ağır bir depresyon sonucu 2003 yılında intihar ettiğini tez eden bireyler, onun yerine dublörü Melissa Vandella’nın geçtiğine inanıyordu.

d7e01e72a0c7005811c1979d6fa8c735496104ff

Hayranları kendilerini o kadar çok kaptırdılar ki tek tek Avril’in fotoğraflarını inceleyip kendilerince detay yakalamaya çalışıyorlardı, bu olayı takıntı eden birtakım hayranlar ünlü müzikçinin kollarındaki bene kadar sayıp bunu gerçekmiş üzere paylaşıyordu! Yıllar geçmesine karşın hiçbir yaşlılık belirtisi vermemesi de hayranların gözünde bu tezleri doğrular nitelikteydi.

Bu olay, ünlü müzikçinin kulağına kadar gitti ve bu husus hakkında açıklama yapmak zorunda kalarak “Bu yalnızca saçmalıktan ibaret bir internet dedikodusu, insanların buna inanması beni hakikaten çok şaşırttı. Çok garip değil mi? Büsbütün tıpkı görünürken beşerler “Aman İlahım, o öldü!” diyor. İnsanların sıkıldığını ve konuşacak bir şeye muhtaçlık duyduğunu düşünüyorum.” kelamlarını kullanmıştı.

Important!  THY’deki güvenlik açığı Airbus’ın hassas bilgilerinin çalınmasına neden oldu

Bu içeriği 10 şahsa gönderirsen mucizelerle karşılaşacaksın! (Keşke o denli olsa)

65b4195a683bcc227323fa013aa06c96ac30bfa2

Bu bildirileri birinci kimin çıkardığını hakikaten çok merak ediyoruz! Zamanında annemiz-babamız için az mı bu iletileri paylaştık. Saf kalbimizle, eğer iletisi yayarsak gerçekten onları koruyabileceğimizidüşünürdük. En tanınan internet palavralarından birisiydi.

Düşündüğümüzde hiçbir kâr elde edilemeyecek bu mesajlarda kim nasıl oldu da bu iletileri yayma gereğinde bulundu diye merak etmedik değil.

1 Beğeni=4 TL mi? Günümüz kurallarına nazaran hesaplarsak güzel para aslında…

8af4780c2d882cbe470f53afcdc2608ee90ea5a3

Özellikle bizim ülkemiz üzere duygusal sömürülere açık ülkelerde sıkça paylaşılan bu tıp gönderiler olağan ki sayfa sahiplerinin etkileşim için uydurduğu palavralardan birisiydi.

Keşke bir insanı yahut canlıyı bir beğeni butonu yardımı ile kurtarabilseydik,lakin bunları bu biçimde etkileşim aracına dönüştürmekinternetin her periyodunda olmuş bir sömürü aracıydı. Günümüzde bu tıp gönderilerin sayısı bir oldukça azalsa da kim bilir tahminen de Facebook’un derinliklerinde bir yerde birileri hâlâ bu gönderilere inanıyordur.

Yalanlar, ayağa kalkın, abiniz geliyor… Çaycı Hüseyin’in sistemli olarak ölmesi palavrası.

6f0f58235e024f4df9e9467fb4b8ae2c789fcb02

Çocuklar Duymasın’dan tanıdığımız Alpaslan Özmol bile kaç kez öldüğünü sayamamıştır herhalde! Nizamlı olarak ‘öldü’ tezlerinin yayıldığı haberler asılsız. Kendisi bu mevzuda o kadar sıkılmış olacak ki bir açıklamada bulunmuş: “Sevgili avukatım nezdinde hakkımda yapılacak her türlü temelsiz haber ve paylaşıma ait yasal süreçler başlatılacaktır.”

Aman diyelim bu türlü bir palavrası bir daha ortaya atmak isterseniz dikkat edin! Ünlü oyuncu bu sefer gerçekten bu temelsiz savların peşine düşmüş üzere görünüyor.

Günlük mazi dozumuzu da aldığımıza nazaran yorumları siz kıymetli okuyucularımıza bırakıyoruz. Sizin de daha evvel duyduğunuz efsaneleşmiş internet palavraları varsa yorumlara yazmayı unutmayın!

Facebook’un Tanınan Olduğu Yıllarda Milyonlarca Kişinin Sazan Üzere Atlayıp İnandığı Söylentiler (Fazlasıyla İğrençlik İçerir!)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!