Fransa, Yüksek Radyasyon Nedeniyle Ülkedeki iPhone 12 Satışlarını Yasakladı!

featured
service

Apple, tüm dünyanın beklediği Wonderlust aktifliğini bugün gerçekleştirdi. Aktiflikte birinci USB-C’li iPhone 15 modelleri ve yeni Apple Watch aygıtları bizlerle buluştu. Herkesin gözü bu etkinlikteyken Fransa’dan Apple eserlerine yönelik bir atılım geldi.

Fransalı düzenleyiciler, Apple’ın 2020 yılında piyasaya sürdüğü iPhone 12 modelinin ülkedeki satışlarını duyurdu. Le Parisien gazetesine yapılan açıklama, ülkenin dijital iktisattan sorumlu bakanı Jean-Noel Barrot’tan geldi.

Karar, yüksek radyasyon nedeniyle alındı

7d7cb06ebe41260a63d0b44b8a072805784e9332

Barrot’un verdiği demece nazaran karar, iPhone 12’lerin fazla radyasyon yayması nedeniyle verildi. Fransa’nın radyasyon müşahedeleri gerçekleştiren ANFR isimli düzenleyicisinin, telefonda yasal sondan fazla SAR pahasının olduğunu tespit ettiği aktarıldı.

Fransız yetkililer, 2020’den beri satışları devam eden telefonla temaslı radyasyon sorununun bir yazılım güncellemesiyle çözülebileceğini söylüyor. Şirketten cevap beklediklerini belirten Barrot, açıklamasında şu sözleri kullanıyor:

Apple’ın iki hafta içinde cevap vermesi bekleniyor. Bunu yapmazlarsa, dolanımdaki tüm iPhone 12’lerin geri çağrılması buyruğunu vermeye hazırım. Kural, teknoloji devleri de dahil herkes için tıpkı.”

Apple’dan mevzuya ait rastgele bir karşılık gelmedi. Fransa, bulgularını öbür AB ülkelerine göndereceğini söylüyor.

Radyasyon konusunun kaygı verici olduğunu söylemek mümkün. Yüksek fiyatlar nedeniyle eski iPhone aygıtları ülkemizde de sık sık tercih ediliyordu. Misal kararların öteki ülkelerde çıkıp çıkmayacağını, Apple’ın bu sorun konusunda ne yapacağını ilerleyen vakitlerde göreceğiz.

Important!  2024'ün ilk OnePlus telefonu Ace 3 tanıtıldı
Fransa, Yüksek Radyasyon Nedeniyle Ülkedeki iPhone 12 Satışlarını Yasakladı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler