Gerçek Hayatta Sessize Almak: Erkeklerin Seslerinin Duyulmamasına Neden Olan Değişik Rahatsızlık

featured
service

Hayatındaki erkeğin vakit zaman sesini kısmak isteyen kadınlar, buna yönelik bir işitme kaybının varlığına oldukça şaşıracak. Evet evet yanlış duymadınız! Bu rahatsızlığa yakalananların, erkek seslerini duyması mümkün değil.

Ters eğimli işitme kaybı olarak isimlendirilen bu şaşırtan duruma dair ayrıntılara gelin daha yakından bakalım.

Bu rahatsızlığı başka işitme kaybı sorunlarından ayıran özellikler neler?

2b151f1bd4c1465dc4be73da51010b973a589684

Düşük frekanslı işitme kaybı; müzikteki bas seslerin, erkek seslerinin ve gök gürültüsü üzere düşük perdeli seslerin algılanamaması durumudur. Elbette bahsi geçen bu ses cinslerini ne kadar duyup duyamadığımız, rahatsızlığın hangi seviyede olduğuna nazaran birtakım değişiklikler gösterir.

Bu işitme kaybı çeşidinde kişi, ekseriyetle ünsüz seslerde bir zorluk çekmemesine karşın ünlü sesleri duymada bir epey zahmet çeker. Örneğin karşı tarafın kurduğu cümlelerdeki “a” ve “e” seslerini karıştırması ve bir türlü anlayamaması olasıdır.

Yine aykırı eğimli işitme kaybından muzdarip olan biri, telefon konuşmalarını pek tercih etmez.

Ayrıca otomobil, kamyon ve uçakların çıkardığı sesler, olağan insanlara kıyasla onlar için rahatsız edici kategorisinde yer almaz. Şaşırtan bir formda öteki insanların duyamadığı ya da fark edemediği oldukça tiz sesleri duyma konusunda da başarılıdırlar. 

Çevrelerindeki bireylerle irtibat kurarken yakın temasa geçmek isterler ve karşılarındaki insanları çok net duyamadıklarından seslerini yükseltirler fakat bunun farkında değildirler.

Peki bu rahatsızlığı neler tetikler?

Bazı durumlarda aksi eğimli işitme kaybı genetik olabilir lakin çoğunlukta çocukluk periyodunda geçirilen kimi farklı hastalıklar, bu rahatsızlığın gelişimine sebep olabilir. Lakin birden fazla olay, işitme kaybının yanı sıra kulak çınlamasına ve baş dönmesine de sebep olan Otoskleroz, Otoimmün bozukluklar ve Meniere hastalığıyla temaslıdır.

Bu işitme kaybı çeşidi epeyce ender görülmesinden ötürü bir epey sıkıntı teşhis edilir. Zira standart işitme testleri, bu rahatsızlık bir epey az görüldüğünden, çoklukla öteki işitme kaybı tiplerini tespit etmeye odaklıdır. Aslında her birimiz “altı üstü birtakım sesleri daha az duyuyorum” diyerek bu rahatsızlığı geçiştiriyor ve hekim denetimini tercih etmiyor olabiliriz.

Important!  Bomba yenilikler: PS5 güncellemesiyle iki büyük sorun çözüldü!

Bu rahatsızlığın en garip örneklerin biri, Çin’in Hong Kong kentinde yaşayan Chen isimli bir bayana ilişkin.

5ea6aa9cdb7931e602b18d5bd485269c550383de

Beyne giden hudut hücrelerinin hasara uğramasından kaynaklanıp aksi eğimli işitme kaybı isimli bir rahatsızlığa sahip olduğundan habersiz olan genç bayan, bazı sesleri duyamama şikayetiyle doktora sarfiyat. Hekim, muayene sonrasında Chen’in sadece tiz frekanslı sesleri duyabildiğini tespit eder.

Ayrıca Chen, karşısındaki bayan doktora, onun sesini net bir biçimde duyabildiğini lakin odaya giren erkek çalışanın sesini duyamadığını söyler. Zıt eğimli duyma kaybına yönelik epey ayırt edici olan bu durumu doğrulayan tabip, genç bayanın rahatsızlığını çarçabuk doğrular.

Doktor, hastaya, son günlerde hayatının akışının nasıl olduğunu sorar ve bayanın, oldukça gerilimli bir işte çalıştığını ve daima uykusuz kaldığı öğrenir. Böylelikle hekim da ağır gerilimin ve uykusuzluğun, karşıt eğimli duyma kaybına neden olabileceğini tabir eder.

Kaynaklar: Healthy Hearing, Advanced Audiology Services
Gerçek Hayatta Sessize Almak: Erkeklerin Seslerinin Duyulmamasına Neden Olan Değişik Rahatsızlık

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!