Gizemli Ay depremlerinin sırrı çözüldü, suçlu Apollo 17 iniş aracı çıktı

featured
service

Apollo astronotları Ay’a gittiklerinde yüzeye sismometreler yerleştirdiler. Bu aletler, Dünya’da olduğu üzere Ay’da da zelzeleler yaşandığını çarpıcı bir formda ortaya koydu. Aslında, bilim insanları o vakitten beri dört tıp ay zelzelesi olduğunu belirlediler: Derin, sığ, termal ve meteor çarpmalarından kaynaklanan çeşitler.

Ancak Apollo 17 vazifesindeki aletler tarafından kaydedilen termal sarsıntı datalarına yeni bir bakış, beşinci ve beklenmedik bir ay zelzelesi çeşidini ortaya çıkardı; Apollo 17 ay iniş üssünün kendisinden kaynaklanan bir deprem.

Apollo 17 vazifesi sırasında bilim insanları, Ay’daki termal zelzeleleri kaydetmek için üç sismometreyi kalibre ettiler. Ay yüzeyine yerleştirilen bu aygıtlar Ekim 1976’dan Mayıs 1977’ye kadar data kaydetti. Bu cins termal sarsıntılar, Ay’da gündüzden geceye geçerken meydana gelen ve 121 santigrat derece ile -133 santigrat derece ortasında değişebilen ağır sıcaklık değişimlerinden kaynaklanır.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, makine tahsili de dahil olmak üzere çağdaş teknikler kullanarak dataları yine tahlil etti ve termal zelzelelerin gün içinde çok hassas bir düzenlilikle meydana geldiğini belirledi. Lakin, bilgilerde termal sarsıntılarla temaslı olmayan yeni sarsıntılar da buldular; sadece sabahları meydana gelenler…

Gizemli sarsıntıların kaynağını üçgen içine alan araştırmacılar, şaşırtan bir biçimde bunların, her sabah güneş tarafından ısıtıldıkça genişleyen ve titreşen Apollo 17 ay iniş aracı üssünden geldiğini fark ettiler. Jeofizik araştırma profesörü ve yeni çalışmanın ortak müellifi Allen Husker, yaptığı açıklamada, “Her Ay sabahı, güneş iniş aracına çarptığında sinyaller ortaya çıkıyor” dedi ve devam etti: “Her beş ila altı dakikada bir, beş ila yedi Dünya saati boyunca tekrar ediyor. Bunlar inanılmaz derecede nizamlı ve tekrarlıydı.

Sonuçta grup, bu olağandışı sinyallerin Apollo 17 iniş aracı üssünden kaynaklandığını belirledi. Araç sabah ısınıp ısı nedeniyle çatırdamalar başladığında, titreşimler yakındaki sismograflar tarafından tespit ediliyordu.

Important!  Her Şey Ülkemizin "Zaferi" İçindi: Atatürk'ün 57 Yıllık Hayatı Boyunca Geçirdiği Türlü Türlü Hastalıklar

Ekip, başlı başına kusursuz bir keşif olmasının yanı sıra, gelecekteki Ay misyonlarının, ekipmanın Ay yüzeyindeyken nasıl genişlediğini ve daraldığını anlamasına yardımcı olabileceğine inanıyor. Ay’a geri dönmeden, hatta tahminen de Ay üssünde çalışmaya başlamadan evvel, yüzeyin altındaki yararlı maden yataklarını da bulmamız misyonlar için kıymetli olacak.

Husker, “Yeraltı kraterlerinin haritasını çıkarabileceğimizi ve birikintileri arayabileceğimizi umuyoruz” diye ekledi: “Ay’ın Güney Kutbu’ndaki kraterlerde de hiç güneş ışığı görmeyen muhakkak bölgeler var, bunlar daima gölgede kalıyor. Sismik dalgalar suda daha yavaş hareket ettiğinden ötürü, oraya birkaç sismometre koyabilseydik, yeraltında sıkışıp kalmış olabilecek su buzunu arayabilirdik.

Çalışma JGR Planets’te yayınlandı.

Gizemli Ay depremlerinin sırrı çözüldü, suçlu Apollo 17 iniş aracı çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler