Google reklam bağlantılarına dikkat: Mac bilgisayarınıza virüs bulaşabilir!

featured
service
mac ler icin yeni tehdit google arama sonuclarindan bulasiyor168563 0 Mac kullanıcılarını hedefleyen makus hedefli yazılım Atomic Stealer, birinci olarak Nisan ayında ortaya çıktı. Telegram üzerinden ayak 1000 dolara satılan malware, bulaştığı bilgisayarda arkası arkasına pencereler açarak kullanıcının sistem şifresini alıyor ve akabinde şifreler, belgeler ve fazlasını çalıyor. Artık, bu ziyanlı, Google arama sonuçlarından bulaşıyor.

Google’da program ararken dikkat!

Malwarebytes raporuna nazaran, AMOS, kendisini arama sonuçlarında Google’ın da onayladığı reklam olarak gösteriyor. Sayfanın en üstünde çıkması ve Google’ın reklam onay işaretini taşıması, inançlı izlenimi yaratıyor fakat değil.

Kullanıcı, linke tıkladığında sıradan görünümlü bir web sayfasıyla karşılaşıyor. Kullanıcının aradığı web sitesinin neredeyse eksiksiz bir kopyası oluşturulduğundan kullanıcı Google’ın da onay verdiğini düşünerek programı indiriyor. AMOS, süreksiz olarak imzalanmış bir uygulama olduğundan kullanıcı olağan heyetim sürecinden farklı bir sürece yönlendiriliyor. İndirilen evrak açıldığında uydurma bir sistem şifresi penceresi gösteriliyor. Kullanıcı, şifreyi girdiğinde Anahtar Zincirinden belge sistemine kripto cüzdanlarına kadar tüm datalar toplanıp makûs emelli yazılımı hazırlayan kişi ya bireylere gönderiliyor.

Neticede, Google’dan bir program indirirken (özellikle fiyatsız olanlar) URL’nin kendisi kadar yönlendirilen adrese, yazılım yükleyicisine, yazılımın heyetim yönlendirmesine de dikkat etmek gerekiyor. Ayrıyeten sistem parola ekranı rastgele çıkmaz, yazım kusurları içermez.

Important!  Google; Haritalar, Arama, Chrome ve Asistan'a Yepyeni Özellikler Ekledi
Google reklam bağlantılarına dikkat: Mac bilgisayarınıza virüs bulaşabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!