GTA 6 görüntülerini sızdırıp fidye talep etti, ancak ceza almadı!

featured
service

Londra’da bir mahkeme, 18 yaşındaki Lapsus$ isimli hackleme grubunun üyesi Arion Kurtaj’ın önce Uber ve fintech devi Revolut’u hedef aldığını iddia ediyor. Kurtaj’ın, Revolut’a Eylül 2022’de yapılan saldırı sonucunda yaklaşık 5.000 müşterinin bilgilerine erişim sağladığı belirtiliyor. Ayrıca, Uber’a verilen zararın maliyeti yaklaşık 3 milyon dolar olarak ifade ediliyor.

Kurtaj’ın suçları burada bitmiyor. Savcılar, Kurtaj’ın daha sonrasında popüler video oyunu serisi Grand Theft Auto’nun geliştiricileri olan Rockstar Games’i hacklediğini öne sürüyorlar. Kurtaj, Slack üzerinden Rockstar personeline gönderdiği bir mesajla planlanan yeni Grand Theft Auto oyununun kaynak kodunu yayınlayacağını belirtti.

Ancak Kurtaj’ın eylemleri yalnızca kişisel değil. 17 yaşındaki ismi açıklanmayan bir gençle birlikte Kurtaj, Temmuz 2021 ve Kasım 2021 tarihleri arasında İngiltere’nin en büyük genişbant sağlayıcısı olan BT Group ve mobil operatör EE’yi hedef aldı. İkili, bu firmalardan 4 milyon dolarlık fidye talep etti.

GTA 6 görüntülerini sızdırıp fidye talep etti, ancak ceza almadı!

Geçen hafta Londra’daki Southwark Mahkemesi’nde konuşan Savcı Kevin Barry, bu 17 yaşındaki gencin BT ve EE’ye yapılan saldırılarla bağlantılı olarak City of London Polisi’nin bulut depolama sistemine saldırıda bulunduğunu belirtti. Daha sonra Kurtaj’ın, kendi başına bir siber suç serisine başladığı, ilk hedefinin Revolut olduğu ve ardından Uber ile Rockstar Games’i hedeflediği ifade edildi.

Jüri, Kurtaj’ın duruşmada bulunmasının uygun olmadığına karar verdi. Bu nedenle, suçlamaların doğruluğunu belirleyecekler ve bir suçlu veya suçsuz bulma kararı vermeyecekler.

Kurtaj, toplamda 12 suçlamayla yargılanıyor; bu suçlamaların üçü şantaj, iki tanesi dolandırıcılık ve altısı Bilgisayar Suçları Kanunu kapsamında yer alıyor.

17 yaşındaki genç ise BT ve Nvidia’yı hedef alarak gerçekleştirdiği saldırılar nedeniyle 2 şantaj, 2 dolandırıcılık ve 3 Bilgisayar Suçları Kanunu suçlamasıyla yargılanıyor. Bu genç, suçlamaları reddediyor, ancak daha önce Bilgisayar Suçları Kanunu’na göre 2 suçlamayı ve 1 dolandırıcılık suçunu kabul ettiğini belirtti.

Important!  Xbox Live Gold'un Yerine Geçecek Game Pass Core'un Çıkış Tarihi Açıklandı: İşte Yeni Abonelikte Yer Alacak Birinci Oyunlar!

GTA 6 görüntülerini sızdırıp fidye talep etti, ancak ceza almadı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler