Havaya uçurulmasını isteyen bile var: İşte ABD’nin sorunlu “yüzen adası”

featured
service

Yüzen adalar kulağa Avatar üzere bir sinemadan fırlayan bir kıssa üzere görünebilir, lakin Chippewa Flowage, Wisconsin sakinleri için büyük bir sorun olabiliyorlar. Burada, bilhassa büyük, dev bir yüzen ada, neredeyse her yıl sürüklenerek neden olduğu problemlerle ve onu yerine geri götürmek için 20’den fazla teknenin çalışmasıyla gündeme geliyor.

Yüzen çamur ve bitki malzemesi yığını teknik olarak bir ada değil, bir bataklık. Lakin üzerinde ağaçların büyümesini destekleyecek kadar büyük. Ona biraz uzaktan baktığınızda, en azından süzülmeye başlayana kadar, tam bir ada olduğuna çarçabuk inanabilirsiniz.

Bir bölge sakininin Arizona News’e söylediğine nazaran, sabah kalktıklarında baktıkları birinci şeylerden biri adanın pozisyonu oluyor. Problemli bataklık aslında pek çok bataklıktan biri lakin en büyüklerinden biri ve tıkayabileceği bir köprüye hayli yakında yer alıyor. 2022’de rüzgar da onlardan yanayken, bataklığı kıpırdatmak ve göle geri itmek için yaklaşık 25 teknenin daima bir arada çalışması gerekti.

Minnesota’daki bataklıktan nefret edenler, meseleden kurtulmak için yüzen adaların havaya uçurulmasını istiyor. Lakin Chippewa Flowage’daki büyük bataklık onlarca yıldır varlığını sürdürüyor ve bu mühlet zarfında çok sayıda hayvan ve bitki çeşidi bu adayı kendilerine yuva olarak seçti. Bu nedenle lokal yaban hayatı otoriteleri, bu durumların yaban hayatını olumsuz etkilemeyecek biçimde ele alınmasını tercih ediyor.

Çeşitli formlarda isimlendirilen bu yüzen adalar doğal olarak oluşabileceği üzere yapay olarak da ortaya çıkabiliyor. Geçmişte beşerler, İnkaların hücumlarından kaçınmak için Yerli Uros halkının oluşturduğu Titicaca Gölü’nün yüzen köyleri gibi, bir muhafaza aracı olarak yüzen adalardan yararlanmıştı.

Chippewa Taşması, 1923 yılında bataklık toprağının sular altında kalmasıyla oluşturuldu, fakat birtakım alanların yüzeye çıkmaları ile turba bataklıkları olduğu ortaya çıktı. Vakit içerisinde rüzgar ve kuşlar üzere tesirlerle bu yüzen bataklıkların üzerine otlar ve ağaçlar geldi ve daha yeşil bir görünüm kazandılar.

Important!  Nasıl Oluyor da Böcekleri Kullanarak Kendi İlaçlarını Yapıyorlar? Lemurlar Hakkında Ağzınızı Açık Bırakacak 10 Özellik

Tarihinin en büyük yüzen bataklık adalarından kimileri, sonunda ortadan kaybolmadan evvel daha küçük adalara bölündü. Fakat her vakit yenileri ortaya çıkabiliyor.

Havaya uçurulmasını isteyen bile var: İşte ABD’nin sorunlu “yüzen adası”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!