Hayali Saç Beyazlatır: Yalnızca Bu 3 Kişi, Dünyanın Her Ülkesine Pasaportsuz ve Vizesiz Girebilme Ayrıcalığına Sahip!

featured
service

Dünya önderleri ve devlet liderleri, ülkelerini temsil etmek ve diplomatik ilgileri sürdürmek için sık sık yurt dışına seyahat ederler. Ancak bazı başkanlar ve hükûmet liderleri, bu seyahatler sırasında başka vatandaşlardan farklı bir ayrıcalığa sahip olabilirler: pasaportsuz seyahat hakkı.

Genellikle diplomatik açıdan tanınan bir haktır bu, ferdî olarak kullanıldığı pek söylenmese de neden yalnızca aşikâr başlı bireyler bu hakka sahiptir?

Tüm ülkeler, yabancı ziyaretçilerden çoklukla vize yahut pasaport üzere seyahat dokümanları talep ederler.

Pasaportsuz seyahat etmek istediğiniz ülkelere bağlı olarak, o ülkelerin vize muafiyeti yahut bununla ilgili mutabakatları olup olmadığını denetim etmelisiniz.

Ancak birtakım durumlarda, belli ülke vatandaşları için vize ihtiyacı olmadan seyahat etme imkânı sunan vize muafiyeti muahedeleri bulunabilir. Örneğin, Schengen Bölgesi ülkeleri ortasında pasaport yahut vize ihtiyacı olmadan hür dolaşım sağlayan bir muahede var. Fakat bu muahede yalnızca Schengen Bölgesi ülkeleri için geçerlidir.

Peki aklımıza gelebilecek her ülkeye pasaportsuz girebilen bu ayrıcalıklı bireyler kim?

fbd20bd648d52fed4b9e1018790289b0ddec6d8f

Tahmin edebileceğiniz üzere Kraliçe Elizabeth, merhum olmadan evvel Birleşik Krallık vatandaşı olarak pasaportsuz seyahat edebiliyordu. Bu aslında Birleşik Krallık’ın Kraliçesi olması nedeniyle bir ayrıcalık değil; Birleşik Krallık vatandaşlarının sahip olduğu genel bir hak ve ayrıcalıktı.

Kraliçe Elizabeth, resmi devlet ziyaretleri yahut özel diplomatik vazifelerle öbür ülkelere seyahat ettiğinde, diplomatik protokol gereği pasaport ve vize ihtiyaçlarından muaf tutulabiliyordu. Bu, uluslararası bağlar ve diplomatik görevlerin bir sonucudur.

Tüm İngiliz pasaportları esasen majesteleri ismine verildiği için kral ve kraliçe için pasaporta gerek duyulmuyor.

d424d3ca658a1bca1dd352c8dfe8726d48b29793

Tıpkı Elizabeth üzere Kral Charles da bu hakka sahip. Elizabeth’ten farklı olarak yalnızca gideceği ülkelere evvelce bildirilen bir evrak veriliyor. İngiliz Kraliyet ailesinin resmi sitesinde de yer alan bilgiye nazaran, İngiliz pasaportu Majesteleri ismine verildiği için Kraliçe’nin pasaport sahibi olmasına gerek yoktur. Edinburgh Dükü ve Galler Prensi dahil Kraliyet Ailesi’nin tüm üyelerinin kendilerine ilişkin pasaportları vardır. 

Important!  2023 Yazı, 1880'den Beri Kaydedilen En Sıcak Yaz Mevsimi Oldu!

Ayrıca Kraliçe Elizabeth’in bu ayrıcalıklarının yanında “ehliyetsiz” otomobil kullanma hakkı da vardı. Tıpkı pasaportta olduğu üzere şoför evrakı de onun onuruna verildiği için kendi ismine verilen bir şoför dokümanına muhtaçlığı yoktu.

Japon imparatoru ve imparatoriçesinin de tıpkı sebepten ötürü bu türlü bir hakları var.

9c97fff77c0d7e1588c4f099f2ae1ebb3f7bd1b5

Evet, Japon imparatoru ve imparatoriçesi, dünya genelinde birçok ülkeye pasaportsuz seyahat edebilirler. Ancak emsal formda, bu ayrıcalık diplomatik protokoller gereği değil, Japon vatandaşlarının sahip olduğu genel bir hak ve ayrıcalıktır.

Japon imparatoru ve imparatoriçesi, resmi devlet ziyaretleri yahut diplomatik vazifeler kapsamında öbür ülkelere seyahat etmek istediklerinde, diplomatik muafiyetler ve özel düzenlemeler uygulanır. Lakin ferdî tatil yahut özel emelli seyahatler üzere durumlarda, Japon imparatoru ve imparatoriçesi de öteki Japon vatandaşları üzere pasaport ve vize ihtiyaçlarına uymak zorundadırlar. İmparator ve imparatoriçe üzere üst seviye devlet vazifelileri, resmi devlet ziyaretleri sırasında özel bir muamele görebilirler, lakin şahsî seyahatlerinde genel seyahat kurallarına tabi olurlar.

Diğer devlet liderleri da ülkeler ortası yapmış oldukları resmi ziyaretlerinde, diplomatik pasaportlarını yanlarında bulundurmak zorundalar.

Kaynaklar: Outlook Traveller, Travel Leisure, British Royal
Hayali Saç Beyazlatır: Yalnızca Bu 3 Kişi, Dünyanın Her Ülkesine Pasaportsuz ve Vizesiz Girebilme Ayrıcalığına Sahip!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!