HBM4 ile birlikte bellek bant genişliği dramatik ölçüde artabilir

featured
service
hbm4 ile birlikte bellek bant genisligi dramatik olcude artabilir168757 0 Yüksek bant genişlikli bellek (HBM), yaklaşık on yıldır piyasada ve birinci sürümünden bu yana kısa müddet içinde çok yol kat etti. Her yeni iterasyonda HBM belleklerin data transfer suratları ve kapasiteleri değerli ölçüde artırıldı. Artık ise yeni jenerasyon HBM4 bellek yığınlarının çok yüksek bant genişlikleri sunacağı söyleniyor.

HBM4 ve 2048 bitlik arayüz

Seoul Economy’ye nazaran, yeni kuşak HBM4 bellek yığınlarının 2048 bitlik bir bellek arayüzüne sahip olacağı belirtiliyor. Arayüz genişliğinin yığın başına 1024 bitten yığın başına 2048 bite çıkarılması HBM bellek teknolojisinin bugüne kadar gördüğü en büyük değişiklik olacak diyebiliriz. Çünkü 2015’ten bu yana tüm HBM yığınları 1024 bitlik bir arayüze sahipti. Lakin en azından şimdilik bu gelişim için resmi bir onay olmadığını da belirtelim.

Bununla birlikte bellek üreticilerinin 2048-bit arayüze sahip HBM4 yığınları için HBM3E yığınları tarafından desteklenen ~9 GT/s data transfer suratlarını koruyup koruyamayacakları muhakkak değil, lakin koruyabilirlerse, data yolu genişliğindeki artış, yığın başına 1,15 TB/s olan en yüksek bant genişliğini yığın başına 2,30 TB/s’ye çıkaracak.

hbm4 ile birlikte bellek bant genisligi dramatik olcude artabilir168757 1 Nvidia’nın H100‘ü üzere günümüzün devasa işlemcileri, 6144 bit genişliğinde devasa bir arayüz kullanarak altı adet 1024 bit HBM3/HBM3E (KGSD olarak da isimlendirilir – known good stacked die) kalıplarını destekliyor. Fakat HBM’in arayüz genişliği 2048 bite çıkarsa, işlemci geliştiricilerinin birebir sayıda HBM4 yığını kullanmaya devam edip etmeyeceği yahut bunları azaltıp azaltmayacağı şimdi belirli değil.

Ayrıca binlerce TSV temasıyla bellek yığınları üretmek daha sıkıntı olduğu için 2048 bit arayüzlü HBM belleklerin randımanının düşeceği tasası de var, fakat raporda Samsung ve SK Hynix‘in yeni bellek türüyle ‘%100’ verim elde edebileceklerinden emin oldukları belirtiliyor. Şimdilik, 2048-bit arayüzlü bellek yığınları epey tezli görünüyor lakin ilerleyen periyotlarda bu mevzuda daha fazla bilgi elimize ulaşacaktır.

Important!  Teknoloji Dünyasında Yabancı Kelimeler: Günümüzün Sık Kullanılan Terimleri ve Anlamları
HBM4 ile birlikte bellek bant genişliği dramatik ölçüde artabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!