Hem Parlak Hem Sıcak: Tamamı Aynalarla Kaplı Bir Odada Işık Yakarsak Nolur?

featured
service

Bir öteki yandan iş sırf manzarada bitmiyor. Ya ışıkla temas eden aynalar, ışığın sebep olduğu ısıya ne kadar dayanabilecek? veya ışık kaynağı, ne kadar mühlet fonksiyonunu yerine getirebilecek?

Gelin, kendimizi aynalarla kaplı bir odaya atalım ve akabinde ışığı yakalım. Acaba neler olacak?

Muhtemelen çoğumuz bu türlü bir durumda, ışığın her yüzeyden sekeceğini ve böylece odanın sonsuza kadar parlamaya devam edeceğini düşünürüz. 

acc280116e11d7d51161725f279ab075d57d5308

Bir odanın her köşesinin ayna kaplandığı vaziyette ışık kaynağından çıkan fotonlar, aynalardan kusursuz bir biçimde yansır ve soğurulmaz. Işık kaynağı, ömrü tükenene kadar ışık üreteceği için odadaki foton sayısı da vakit geçtikçe artış gösterir. Yani oda, gitgide parlaklaşır ve muhakkak bir müddetin sonunda berrak bir beyaza bürünür.

Fakat bunun meydana gelebilmesi için sırf aynaların değil, ışık kaynağının da kusursuz olması gerekir. Zira kıymetli olan yalnızca ışığın aynalardan yanılgısız biçimde yansıtılabilmesi değil, foton sayısındaki artışla birlikte sıcaklığın da artış gösterebilmesidir.

Mantıken ısı, ayna yüzeylerine ziyan vermez ancak ışık kaynağı, kendisini gittikçe ısıtır.

Elbette bu türlü bir durumda ışık kaynağı, süratli bir biçimde ısınır ve sonunda çok ısınma sonucu patlar. Bu sebeple kullanılacak ışık kaynağının, oldukça dirençli bir biçimde üretilmesi ve tüm bu durumlar göz önünde bulundurularak seçilmesi gerekir.

Ayrıca gerçek hayatta bu türlü bir sistem yaratmak bir oldukça zordur zira birden fazla ayna, ışığı ortalama %90-95’lik bir verimlilikle yansıtır. Bu da ışığın %5-10’unun soğurulduğu manasına gelir. Bu nedenle bu sistem sonsuza dek parlaklığını koruyamaz. Tıpkı vakitte ışık kaynağının foton üretme suratı ile aynaların fotonları soğurma suratı ortasında bir istikrar de sağlanır.

Her ne olursa olsun aynalarla kaplı bir oda kesinlikle epey parlak olur lakin bu parlaklık sonsuza kadar artmaya devam edemez ve ısı artışı da sırf ışık kaynağı patlayıncaya kadar sürdürülebilir.

Important!  Devasa Bir Buz Dağını Yanardağın İçine Bırakırsak Neler Olur? (“Cossss!” Sesi Çıkacağı Kesin)

1c4e1f8ee33f4e44548fdd23f6fb4e75a81ead7f

Bahsettiğimiz aynalarla kaplı bu oda kendi ışık istikrarına ulaştığında, ışık kaynağı ani bir biçimde kapatılırsa da ışık kaynağı ve aynalar, odadaki geriye kalan fotonları soğurmaya başlar. Böyle bir durumda da oda, epeyce süratli bir biçimde karanlığa gömülür.

Bu durumun sonsuza kadar sürmesinin ise tek bir şartı var. Şayet aynalar kusursuz olursa ve ışık kaynağı da büsbütün transparan bir biçimde seçilirse, fotonları soğuracak hiçbir yüzey kalmaz ve aydınlık hiçbir vakit yerini karanlığa bırakmaz. Lakin bu durum, bir oldukça imkansız görünüyor.

Kaynaklar: Bilim Kurgu Kulübü, The Guardian, Quora
Hem Parlak Hem Sıcak: Tamamı Aynalarla Kaplı Bir Odada Işık Yakarsak Nolur?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!