Her Gün 2,5 Litre Su Yerine Kola İçsek Ne Olurdu? Emin Olun, Hiç İstemezdiniz!

featured
service

Aşırı ölçüde şeker, birbirinden farklı ziyanlı unsurlar ve hesaplanması güç kaloriler… Kola tahminen de çoğumuz için vazgeçilmez bir içecek fakat ya bedenimizde bıraktığı tesirler ne olacak?

Gelin, başucumuzdaki su şişesini kola ile değiştirelim ve neler olacağına bakalım. 

Yalnızca bir kutu kolada 39 gram şeker bulunur.

68fecc29346becd080c37b5c91b32c485d459eac

Böyle bir durumda günlük sıvı alımımızı dengelemek için, günde en az 8 kutu kola tüketmemiz gerekir. Bu da yaklaşık 312 gram şeker manasına gelir. Uzmanlara nazaran, her birimizin günlük tüketmesi gereken şeker ölçüsü, 40 gramı aşmamalıdır lakin mevzubahis suyu kola ile değiştirmek olduğunda bu ne yazık ki mümkün olmaz. 

Yani bu değişim, bedenimize çok ölçülerde şeker yükleyeceğimiz manasına gelir ve bunun yanında ekstra kaloriler ve kilo artışı da kaçınılmaz olur. Şayet suya her gereksinim duyduğumuzda kola içersek bu durum, bir haftada neredeyse fazladan 8000 kaloriye mâl olur.

Elbette tek kalori kaynağımız içtiğimiz kola değil. 

Ayrıca bu şekerli içecek muhtemelen iştahımızı açar ve çok daha fazla yemek yeme isteği uyandırır. Ne yazık ki tek sorun kilo artışı da değildir.

Fazla kola tüketimi dişlerimizi bir epey olumsuz tesirler ve diş çürüklerinde önemli bir artış görülür. Koladan aldığımız her bir yudum, bu içeceği bitirdikten sonra bile saatlerce dişlerimizi, lisanımızı ve diş etlerimizi ziyanlı tesirlerine maruz bırakmaya devam eder. Bilhassa diş minelerimiz, yavaş yavaş parçalanmaya başlar. 

Ne kadar çok kola, o kadar fazla tuvalet ihtiyacı!

Bu şekerli içecekteki kafein, doğal bir idrar söktürücüdür ve bu da daha sık idrara çıkacağımız manasına gelir. Kafeinin yanı sıra içerisinde çeşitli kimyasallar barındıran kolanın en tehlikeli unsurlarından biri de yüksek fruktozlu mısır şurubudur. Bedenimiz bu mısır şurubunu metabolize edemez ve beraberinde karaciğer yağlanması görülebilir.

Important!  Lexus'tan Madrid'de 'Hadise'li sanat galerisi etkinliği

Böyle bir durumda karşı karşıya kalacağımız tek sıhhat sorunu, maalesef karaciğer yağlanmasıyla sonlu kalmaz.

Aşırı kola tüketimiyle vücuttaki potasyum ölçüsü bir epey azalabilir ve ani olarak bayılmalar da kaçınılmaz olur. Kafein, şeker ve öbür kimyasallar, kalp atış suratını da kıymetli ölçüde değiştirebilir.

Ayrıca vakitle bu içeceğin çok tüketimi, Tip 2 diyabete neden olabilir ve birçok vitamin ve mineral eksikliği de kaçınılmaz bir hale gelir. Tekrar tüm bu tesirleri görmezden gelir ve su yerine kola tüketmeye devam edersek, böbreklerimiz temel vazifelerini yerine getirememeye başlar ve Proteinüri rahatsızlığı gelişebilir.

“Böyle bir şey nasıl mümkün olabilir?” diyenlerdenseniz, 16 yıl boyunca su yerine sırf kola içen bayana bir bakalım.

Monaco’da 31 yaşında bayılma nöbetlerinden şikayetçi olan bir kadın, muayene olmak için hastanenin yolunu meblağ ve bedenindeki potasyum seviyesinin hayli tehlikeli bir formda düştüğü gözlemlenir. Beslenme alışkanlıkları soran tabip, bayanın 16 yıldır su yerine kola içtiğini öğrenir ve bu alışkanlığını ivedilikle bırakması gerektiğini söyler.

Kadın, bu tabip denetiminden sonra su içmeye başlar ve neyse ki vücudundaki potasyum ölçüsü süratle artışa geçer, kalp atış ritimleri düzelir ve ani bayılma şikayetlerinden kurtulur. 

Ayrıca 38 yaşında Osmaniye’de yaşayan bir pastane işletmecisi de su yerine kola içtiğini ve bu alışkanlığının 10 yaşından beri devam ettiğini söz ediyor.

9cbb10ae41046292b7772960d50656628bd2f22b

İlk etapta bu alışkanlığına günde 2.5 litre ile başlasa da şimdilerde 5 litre ve üzerine çıktığını belirten adam, bunun bir bağımlılığa dönüştüğünü, şimdi rastgele bir sıhhat sorunuyla karşılaşmadığını fakat telaşlı olduğunu kelamlarına ekliyor. 

Özetle; bedenimizin olmazsa olmazlarından olan suyu kola ile değiştirmek, çeşitli sıhhat sorunlarına sebep olur ve birtakım durumlarda hayatımıza bile mâl olabilir. 

Kaynaklar: What If, Popular Science
Her Gün 2,5 Litre Su Yerine Kola İçsek Ne Olurdu? Emin Olun, Hiç İstemezdiniz!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!