Hindistan, Ay’ın Güney Kutbuna İniş Yapan Birinci Uzay Aracını “Uyuttu”: Pekala Neden?

featured
service

23 Ağustos’ta Ay’ın güney kısmına inmeyi başararak ismini tarihe yazdıran Hindistan, Chandrayaan-3 misyonu ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Yetkililer, Ay’a indirdikleri uzay aracı ile Ay kâşifini birkaç haftalığına “uyuttuklarını” duyurdu. Evvelce planlanan bu durum, 22 Eylül’e kadar devam edecek. Pekala Hindistan, Ay’ı keşfetmek varken uzay araçlarını neden uyutacak?

Ay’ın güney kutup bölgesi, yörünge hareketleri nedeniyle her vakit aydınlık değil. Bilim insanları tarafından yapılan çalışmalar, Ay’ın güney kutbunun 14 gün boyunca karanlık kalacağını ortaya çıkardı. İşte bu durumu zati evvelden bilen Hindistan, Chandrayaan-3 misyonu kapsamında bir takvim oluşturdu. Bu takvime nazaran Ay’a indirilen uzay araçlarının muhakkak devirlerde çalışmaması, yani uyutulması gerekiyor. İşte Hindistan, 22 Eylül’e kadar bu basamakta bekleyecek.

Vikram ve Pragyan isimli uzay araçlarının şarj edilmesi gerekiyor

3206914856f2ff39c9c2d6c358d168279c1eff1c

*Hindistan’ın Ay’da elde ettiği birinci imajlardan biri.

Hindistan’ın Vikram ismini verdiği iniş modülü ile Pragyan isimli kâşif, varsayım edilebileceği üzere güneş gücü ile çalışıyor. Dahili bataryaları bulunan uzay araçları, 14 gün boyunca ışık alamayacaklar ve haliyle şarj edilemeyecekler. Güneş tekrar görünene kadar bekleyecek olan uzay araçları, sonraki basamakta şarj olup, çalışmaya devam edecekler. Tabi birinci tekrar başlatma biraz zahmetli olacaktır. Mümkün bir teknik sorun yahut şarj edememe sorunu, Hindistan’ın Chandrayaan-3 misyonunun yarım kalmasına yol açabilir.

Hindistan Uzay Araştırma Tertibi (ISRO) tarafından yapılan son açıklamalarda, her şeyin yolunda olduğu belirtildi. Hatta Vikram, evvelce planladığı üzere Ay yüzeyinde motorlarını ateşleyip, 40 santimetre yükseldi. Havadayken de 30-40 santimetre kadar yer değiştiren iniş modülü, tüm bu süreçte sorun yaşamadı. 22 Eylül’den sonra neler yaşanacağını daima birlikte göreceğiz.

Important!  Tarihte ilk kez bir şirkete, uzaya çöp atmak nedeniyle ceza kesildi
Hindistan, Ay’ın Güney Kutbuna İniş Yapan Birinci Uzay Aracını “Uyuttu”: Pekala Neden?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler